Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

#PracujemyDlaGiżycka

Alles Gute Herr Peter Kunert!

Wojciech Iwaszkiewicz, 25 czerwca 2015

Na ostatniej sesji radni zapoznali się ze stanem współpracy z miastami partnerskimi. Jednym z nich jest niemiecki Kwerfurt - rodzinne miasto Św. Brunona, patrona Giżycka. Sprawa omawianej współpracy z miastami partnerskimi zbiegła się nie tylko z Dniami Kultury Ukraińskiej i wizytą Pani Erny Szewczuk z Dubna, ale również z moim wyjazdem do Kwerfurtu na uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę burmistrza Petera Kunerta.

Pożegnanie było bardzo uroczyste i perfekcyjnie przygotowane. Ceremonię prowadziła nowo wybrana burmistrz Pani Nicole Rotzsch, na scenie prezentowała się orkiestra dęta z miejscowej szkoły muzycznej, a na telebimie mogliśmy zobaczyć zdjęcia z 25 - letniej historii sprawowania urzędu przez Pana Petera Kunerta.

Giżycko reprezentowałem wraz z Panem Robertem Kempą (radnym miejskim i jednocześnie Dyrektorem Centrum Promocji i Informacji Turystycznej). Miło było, gdy Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku Pani Cornelia Pieper przywitała mnie po polsku; ja zrewanżowałem się wystąpieniem w języku niemieckim, które nawiązywało do łączącego nasze miasta postaci Św. Brunona oraz zjednoczonej Europy. Życząc zdrowia, dalszych sukcesów i spełnienia wszystkich planów miałem w myślach nowe otwarcie współpracy między naszymi miastami. chciałbym, aby tak się stało. Przekazałem nawet burmistrzowi Kwerfurtu i staroście powiatu Saalekreis, z którym współpracuje Powiat Giżycki, listy intencyjne w sprawie obchodów Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Polsce. Giżycko prawdopodobnie odwiedzi wówczas wielu młodych ludzi. Chcielibyśmy, aby wśród nich byli mieszkańcy Kwerfurtu i powiatu Saalekreis.

Ćwierć wieku to bardzo mało w dziejach miasta, ale epoka w życiu człowieka. Dało się wyczuć prawdziwy i nieudawany szacunek dla człowieka, który poświęcił kawał życiu swojemu miastu. I choć tak naprawdę dopiero poznałem Pana Petera, wzbudził moją sympatię. Uczciwie mówiąc, my zostaliśmy też bardzo ciepło przyjęci. To moim zdaniem bardzo dobrze wróży na przyszłość; wszak tak się się złożyło, że w obu miastach są nowi burmistrzowie...