Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

#PracujemyDlaGiżycka

Samorząd Giżycka chwalony za pionierskie rozwiązanie

Wojciech Iwaszkiewicz, 20 marca 2016

aktualnościturystyczne.pl

Radni obecnie zajmują się analizą przynależności Giżycka do związków i organizacji, w tym oczywiście do Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT "Mazury"). Wynik prac ma pokazać efekty naszej przynależności, zalety i zagrożenia. Członkostwo w Lokalnej Organizacji Turystycznej "Mazury" nie trwa zbyt długo, bo dopiero od roku, ale już zostało zauważone przez Polską Organizację Turystyczną, która na swojej stronie internetowej opublikowała tekst, który - jak mi przekazano - był szeroko komentowany w branży. Oczywiście w pozytywnym kontekście.

Pochwały zebrali giżyccy radni - za decyzję dotyczącą sposobu finansowania turystyki przy wykorzystaniu opłaty miejscowej. Obecnie LOT przygotowuje kampanię informacyjną dla podmiotów turystycznych i turystów pokazującą zalety pobierania i uiszczania opłaty miejscowej. Założenie jest takie, że dzięki temu uda się zwiększyć efektywność zbierania tej opłaty, co w efekcie zwiększy ogólny budżet miasta oraz budżet samej organizacji.

Jak podkreślają autorzy tekstu, decyzja Rady Miejskiej stworzyła szansę dla wszystkich LOTów w Polsce, aby zmienić podejście samorządów do turystyki oraz do osób aktywnych, które swoimi działaniami chcą wspierać rozwój turystyki w regionie. Jak twierdzą autorzy, dopiero od niedawna w Polsce odkrywa się realny potencjał branży turystycznej i jej wpływ na budżet kraju. Według przeprowadzanych badań to właśnie turystyka ma zajmować drugie miejsce na świecie pod względem dochodowości, tuż za przemysłem zbrojeniowym. Z tego względu warto zadbać, aby stworzyć jej odpowiednie warunki do rozwoju i mechanizmy wsparcia, zwłaszcza, że na przykład Mazury to miejsce coraz częściej odwiedzane przez turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Cały tekst dostępny jest na aktualnościturystyczne.pl. Niebawem LOT przedstawi założenia swoich działań na ten rok. Część z nich ja już znam i powiem, że zapowiadają się bardzo ciekawie... Ważne, aby się powiodły, bo wszelkie dane pozwalają przypuszczać, że ten sezon będzie dla nas bardzo udany.