Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

#PracujemyDlaGiżycka

Za nami największe wydarzenia lata, ale przed nami ciekawy wrzesień

Wojciech Iwaszkiewicz, 14 sierpnia 2016

Półmetek wakacji już za nami. Za nami też największe nasze imprezy, z których chyba najliczniejszą publicznością mogą się poszczycić Mazury Air Show, Mazury Hip-Hop Festiwal i "Operacja Boyen" czyli nowa odsłona "Święta Twierdzy". W tym roku siły zostały połączone z Towarzystwem Miłośników Twierdzy Boyen i wyszło z tego czterodniowe duże wydarzenie, które obejrzały tysiące widzów. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, rekonstruktorom, którzy przybyli do nas nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, a także 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej za włączenie się w organizację. Szczególny klimat nadała obecność specjalnych "rekwizytów" takich jak samochód z lat '20 ubiegłego wieku, motorower (notabene poprzez swojego właściciela związanego z 22 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Malborku; tej samej, z której pochodził Mig-29 na mazury Air Show) czy nasza nowa replika armaty, która obecnie została ustawiona na wałach oraz prawdziwe działo biorące udział w rekonstrukcji. Całości dopełniły konie z mławskiej stajni "Tarpan" i świetnie zorganizowana pirotechnika.

Dzięki defiladzie oraz inscenizacjom w Lesie Miejskim i pod mostem obrotowym "Święto Twierdzy" wyszło poza mury fortyfikacji i tę drogę należy kontynuować. Tegoroczna edycja pokazała, że warto też to wydarzenie wzbogacać i rozwijać... I są już pomysły i pierwsze ustalenia na przyszły rok! Zapowiada się jeszcze dłużej i jeszcze ciekawiej... Wielkie podziękowania i gratulacje należą się przede wszystkim Giżyckiemu Centrum Kultury, Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen oraz mojemu Zastępcy - Romanowi Łożyńskiemu, który nawet brał czynny udział w kilku wydarzeniach.

armata_2_las
W tym roku twierdza wzbogaciła się o kolejny rekwizyt - replika armaty kaliber 12 cm. Już ustawiona w swoim właściwym miejscu na wałach twierdzy.

kempa_discovery
Niezastąpiony komentator dr Robert Kempa - historyk, Dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej oraz radny Rady Miejskiej.

rekonstrukcja_defilada_6
Goście z Francji. ;)

rekonstrukcja_defilada_5
Wojska Pruskie.

rekonstrukcja_defilada_4
Defiladę otwierała replika ciągnięta przez konie...

rekonstrukcja_defilada_3
...a zamykali ułani na koniach.

twierdza_rekonstrukcja_2016_5
Na polu walki. W tym roku tę rolę pełnił majdan.

twierdza_rekonstrukcja_2016_4
Oryginalna armata z I wojny. Bardzo udane wystrzały połączone z zsynchronizowaną eksplozją na polu walki.

twierdza_rekonstrukcja_2016_7
A oto ów ciekawy samochód na polu walki.

sky_magic_noc
"Święto Twierdzy" zakończyły nocne skoki spadochronowe. Skoczkowie w zupełnych ciemnościach wyskoczyli z ponad 1000 m i z odpalonymi racami i diodami na kombinezonach precyzyjnie wylądowali na majdanie twierdzy. Brawo!

Dokładnie tydzień temu ta sama grupa - Sky Magic otwierała Mazury Air Show - zdecydowanie największą pod względem liczby widzów imprezę. To efekt tytanicznej pracy wielu osób, ale przede wszystkim Stanisława Tołwińskiego z Aeroklubu Krainy Jezior (dziękuję!). Ciekawostką jest, że Mazury Air Show ma wiele elementów wspólnych z "Operacją Boyen". Na pewno największą atrakcją pokazów lotniczych był pokaz Miga-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W ten weekend Baza była reprezentowana również przez rekonstruktorów. Witamy zatem ponownie w Giżycku!
mas_mig29_3
Za sterami Miga-29 por. Rafał Pinkowski z Malborka.

mas_hercules_2
Chyba największy samolot w polskim wojsku - Lockheed C-130 Hercules z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Do Giżycka nadleciał z Szyman.

mas_sar_4
Niezawodni ratownicy z Mińska Mazowieckiego.

mas_kaunas
Grupa akrobacyjna z Kowna (Litwa).

hiphop2016_2
fot. Łukasz Puła

I na koniec widownia z tegorocznej edycji Mazury Hip-Hop Festiwalu, który tradycyjnie odbywał się... w twierdzy. MHHF także zgromadził wielotysięczną widownię... A przed nami ciekawy wrzesień w twierdzy: "Festiwal Fantastyki" (9-11 września), Mazurski Zlot Samochodów Zabytkowych (17-18 września), Runmageddon "Twierdza" (24 września) i Festiwal Dawnych Komputerów i Gier (27-28 września). Giżycko to nie tylko wakacje.