Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

#PracujemyDlaGiżycka

Koncepcja nowej plaży. Trwa analiza zgłoszonych uwag

Wojciech Iwaszkiewicz, 27 października 2016

Standard obecnej plaży miejskiej chyba nikogo nie zadowala i nie trzeba szczególnie przekonywać do zmian. Teren ten zasługuje na zdecydowanie lepsze zagospodarowanie, bo przez kilka miesięcy w roku odwiedzają go tysiące ludzi i staje się swoistym centrum Giżycka. Traktowany jest przeze mnie priorytetowo i dlatego każda zmiana wymaga przemyślanych i odpowiedzialnych decyzji. Obecna koncepcja powstała na bazie koncepcji, która zwyciężyła w konkursie architektoniczno - urbanistycznym w 2014 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Przede wszystkim pojawiła się nowa istotna okoliczność - inwestor zamierzający wybudować restaurację na wodzie. To spowodowało konieczność dostosowania opracowania do nowych warunków. Z tego powodu inwestor zobowiązał się opracować zmiany koncepcji na swój koszt i przekazać je Miastu nieodpłatnie.

Przedstawione opracowanie jest autorstwa giżyckiej pracowni "Chiliart". Specyfika Giżycka jest autorom doskonale znana, a potrzeby - moim zdaniem - bardzo dobrze zdiagnozowane. Przed przekazaniem nam obecnej wersji koncepcji przedyskutowaliśmy ją wielokrotnie. Choć formalnie nie ma takiego obowiązku, postanowiłem jednak poddać jeszcze tę wersję pewnej dyskusji i poprosiłem Państwa o uwagi. Za kilka dni będą one kolegialnie analizowane. Najwięcej uwag zawierało słowo "beton" i do tego chciałbym się już teraz odnieść, bo nie w pełni się z tym zgadzam. Betonu u nas rzeczywiście na nabrzeżu jest dużo... ale raczej nie z powodu utwardzonych alejek, a np. z powodu ponad 1000 niepotrzebnych gwiazdobloków, których usunięcie będzie bardzo trudne (analizujemy możliwości po zakończeniu trwałości projektu przebudowy mola). Przypomnę, że w pierwszym zakresie modernizacji plaży przewidujemy rozbiórkę betonowych nabrzeży (czyli betonu ubędzie) i urządzenie szerokiej (dużo większej) piaszczystej plaży. Potrzebujemy jednak wygodnych i funkcjonalnych ciągów komunikacyjnych, na których będą akcenty małej architektury i zieleń. Sprawę skonsultowałem już z architektem krajobrazu - moim doradcą Elwirą Wołowicz, która podpowiedziała, jak funkcjonalnie można to urządzić. Oczywiście wszystko zostanie jeszcze przedyskutowane i przeanalizowane, jednak zależy mi, aby faza realizacji rozpoczęła się jak najszybciej.

Podsumowując: na bazie koncepcji zwycięskiej opracowana została obecna wersja uwzględniająca nowy obiekt. Modernizacja plaży zakłada kilka etapów. W pierwszym powstanie szeroka piaszczysta plaża, rozebrane zostaną betonowe umocnienia oraz powstanie zupełnie nowa strefa gastronomiczna i ciągi piesze. Zakładamy, że pierwszy etap może potrwać do 2018 roku, ale kiedyś trzeba go rozpocząć... czym szybciej tym lepiej.