Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas na pozytywne zmiany!

Projekt budżetu na 2017 rok gotowy!

Wojciech Iwaszkiewicz, 12 listopada 2016

Zakończyły się długie i żmudne prace nad projektem budżetu na przyszły rok. Przez kilka dni trwały analizy, przeliczanie, dodawanie, odejmowanie, dzielenie i mnożenie, potęgowanie i pierwiastkowanie. Wszystko po to, aby zaspokoić jak najwięcej potrzeb giżycczan. Finanse miasta są stabilne. Przez 2 lata nie był potrzebny kredyt, aby zbilansować budżet. Wydatki były racjonalne, a dochody realizowane ponad plan! Trwał też etap projektowania wielu zadań, a ta faza bywa często bardziej czasochłonna niż etap realizacji. Projekty, uzgodnienia, pozwolenia i decyzje - procedury zajmują wiele miesięcy i nie da się tego w żaden sposób skrócić. Wszystko jednak wskazuje na to, że wchodzimy w etap kumulacji realizacji wielu zamierzeń. Ucieszą się mieszkańcy nie tylko Wilanowa i "Wyspy Giżyckiej". Dużo będzie działo się we wszystkich częściach miasta. Gdzie (prawdopodobnie - bo to jeszcze zależy m.in. od radnych) nastąpią zmiany?

Ulice. Zamierzam zabrać się za ul. Kolejową, na której zużytą trylinkę zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Zaznaczam, że w tej sprawie czekam na decyzję Starosty. Pieniądze jednak rezerwuję. Dokończymy ścieżkę rowerową i wybudujemy chodnik przy ul. Moniuszki (od bramy 112 Batalionu Remontowego do ul. Turystycznej), wykonamy również nowy chodnik na ul. Sikorskiego i na ul. Bema. Zajmiemy się też skwerem przy ul. Struga i ul. Kajki.

kanal_chodnik

W centrum zajmiemy się otoczeniem placu Grunwaldzkiego - uporządkujemy zieleń przy ul. Warszawskiej oraz wykonamy remont nawierzchni na pasażu pieszym między kościołem ewangelickim a budynkami mieszkalnymi. Nad kanałem będziemy kontynuować przebudowę traktu pieszo - rowerowego. Na ul. Daszyńskiego (od ul.Pionierskiej do ul. Smętka) będzie także nowy chodnik. Uzgodniliśmy zakres prac na podwórkach przy ul. Mickiewicza i tutaj także będą rewolucyjne zmiany (dziękuję radnej Marzennie Sroce za skoordynowanie uzgodnień z mieszkańcami).

mas_kolejowa_3

Budynki. Za kilka dni wykonawca powinien wejść na plac budowy spalonego budynku na ul. I Dyw. im. T. Kościuszki, w którym będzie 15 nowych mieszkań. Przystępujemy do projektowania nowego budynku komunalnego, który powstanie na ul. Sikorskiego. Powinna ruszyć głęboka termomodernizacja budynków miejskich. O ile wszystko potoczy się zgodnie z zamierzeniami, to będzie prawdziwa rewolucja remontowa. :) Za kilka tygodni powinien także być kontynuowany remont GCK. Obecnie trwa montaż centralnego ogrzewania. O ile dojdziemy do porozumienia ze wszystkimi właścicielami, duży postęp powinien nastąpić w budynkach przy ul. Warszawskiej (Nicola i Wspólnota Mazurska).

spalenizna_idywizji_kosciuszki_2

Sport. Jeszcze w listopadzie powinien wejść na plac budowy wykonawca remontu stadionu. Będzie nowa bieżnia i urządzenia lekkoatletyczne. Stadion będzie miał nowoczesne oświetlenie i nagłośnienie. Zakupimy nowe wiaty dla zawodników oraz urządzenia do pielęgnacji płyty boiska. Czas także zająć się pływalnią. Do tego potrzebny jest projekt rozbudowy i taki właśnie zlecimy.

stadion_bieznia

Ponad 1,3 mln zł zarezerwowałem na budowę boiska przy Zespole Szkół Nr 1 na Wilanowie. Oznacza to, że długo oczekiwany obiekt stanie się faktem!

wilanow_boisko_zsnr1

Oświetlenie. Powinien rozpocząć się proces modernizacji oświetlenia ulicznego w ramach PPP. Dodatkowo oświetlimy teren przy Popówce Małej.

flyboard_popowka_0

Twierdza. Zaplanowałem remont warsztatu zbrojmistrza (dofinansowanie z RPO) oraz modernizację infrastruktury w amfiteatrze na twierdzy (dofinansowanie z Interregu). Zamierzamy także kontynuować prace konserwatorskie i roboty budowlane na murze Carnote'a. Obecnie kończy się I etap, na który pozyskaliśmy fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

twierdza_renowacja

Infrastruktura. Przystępujemy do modernizacji nabrzeży. Powstanie nowa piaszczysta plaża, powinny zacząć się prace na plaży miejskiej. Zakres jeszcze jest w fazie ustaleń, bowiem wpłynęły uwagi do koncepcji i w przyszłym tygodniu będą one kolegialnie omawiane z architektami. Swoją opinię wyrażą także członkowie komisji urbanistycznej. Zakupimy też jednakowe domki handlowe, które będziemy dzierżawić chętnym do handlu.

plaza_new
Dobra wiadomość także dla mieszkańców okolicy ul. Nowowiejskiej i Koszarowej. Zbliżamy się do końca procesu przejęcia kotłowni wojskowej na ul. Batorego. Pozwoli to podłączyć do tańszego źródła ogrzewania część miasta. Ustalenia i prace trwają już od wielu miesięcy i zbliżają się do końca.

Powinniśmy także przystąpić do ułatwień przejścia przez Kanał Giżycki. Powstanie nowa kładka dla pieszych, a stara niewygodna i niefunkcjonalna zostanie rozebrana.

kladka_2_1

To tylko część budżetu i nie sposób w krótkim tekście (kto by czytał długie...) zawrzeć wszystko. Dużo pieniędzy pochłoną dokumentacje - studia wykonalności i projekty techniczne, które są niezbędne do realizacji kolejnych zamierzeń. O wszystkim będę na bieżąco informował. Projekt budżetu gotowy. Teraz czekamy na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej i decyzję radnych. Mam nadzieję, że procedura uchwalenia przebiegnie sprawnie i od stycznia będzie można bez przeszkód wejść w fazę realizacji, bo wiele pozycji budżetu to potrzeby niezrealizowane od wielu lat.