Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas na pozytywne zmiany!

JiMBox już dotarł!

Wojciech Iwaszkiewicz, 28 marca 2017

Jak co roku od kilku lat 2 kwietnia Polska zaświeci na niebiesko, ponieważ właśnie tego dnia obchodzony jest "Światowy Dzień Świadomości Autyzmu". Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym i jest ogromnym problem społecznym. Obecnie diagnozowany jest już u 1 dziecka na 100! Dzieci z autyzmem są często niesprawiedliwie oceniane, ich zachowania są nieakceptowane i wciąż dla wielu niezrozumiałe. Dzieje się tak, ponieważ świadomość w tym zakresie jest wciąż zbyt uboga. Dlatego warto wziąć udział w choćby w jednym z zaplanowanych wydarzeń.

Najwięcej będzie się działo w niedzielę (2 kwietnia). O 11.00 z Pasażu Portowego wystartuje „Marszobieg Dla Autyzmu" organizowany przez Stowarzyszenie "Podaruj Dziecku Radość”. Meta na Wzgórzu Św. Brunona.

Od 13.00 do 17.00 z kolei Klub Rodziców JiM zaprasza do Ekomariny, gdzie będzie działać punkt informacyjny – przeznaczony dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu. W punkcie, od rodziców oraz psychologów z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Giżycku będzie można się dowiedzieć np. jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. Odbędzie się także kiermasz wielkanocny, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Szansa” działające przy SOSW w Giżycku. Jak zawsze można liczyć także na Centrum Aktywnego Wypoczynku "Gwarek", Cukiernię "U Adama" oraz Cafe Lavenda & Vege Bar. Ponadto swoją pomoc zaoferował Ośrodek jeździecki "Anula" w Nowym Harszu i motocykliści z Giżyckiego Klubu Motocyklowego "V-Boyen". Warto zajrzeć do Ekomariny.

Właśnie dotarł do nas również specjalny "JiMBox" z Fundacji JiM, który zawiera cały zestaw niezbędnych przedmiotów. Część z nich już jest na korytarzach Urzędu. Okna Ratusza także zaświecą niebawem na niebiesko. Jeżeli chcecie Państwo przyłączyć się choćby symbolicznie do tej akcji - aby się wzajemnie wspierać, można pobrać specjalną aplikację JiMApp i o 20.00 zaświecić na niebiesko telefonem.

O 20.00 na Pasażu Portowym w Giżycku zakończy się tegoroczne "Świecenie na Niebiesko". W obchodach pomoże Straż Miejska, policja w Giżycku, straż pożarna i straż leśna z Nadleśnictwa Borki. W tym roku przygotowałem pewną niespodziankę - będą specjalne fajerwerki. Organizatorem i koordynatorem kacji jest Aneta Furmaniak z Fundacji JiM. (a.furmaniak@jim.org ; tel. +48 793 66 21 52)


Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Giżycku oraz Fundacja Centrum Doradztwa i Rozwoju Osobistego organizują także III Konferencję „Autyzm – diagnoza i co dalej…?”, która odbędzie się 7 kwietnia 2017 (piątek) w sala konferencyjnej "Biłas & Synowie". Udział w Konferencji jest bezpłatny. Podczas Konferencji poruszane będą także tematy dotyczące funkcjonowania dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, uczęszczających do placówek oświatowych. Swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami podzielą się pracownicy PSOUU Koło w Giżycku. Szczegółowy program: www.szkolenianamazurach.pl.