Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Pogrzebali wszystkie cnoty

Wojciech Iwaszkiewicz, 10 lipca 2017

Sobotni wieczór zaplanowaliśmy z muzyką barokową i bajkami Ignacego Krasickiego na Pasażu. Niestety z powodu deszczu koncert musiał odbyć się w sali. Dzięki uprzejmości Państwa Biłasów, mogliśmy skorzystać z najlepszej sali w pobliżu. Naprawdę było warto! Bajki Biskupa Warmińskiego są w swojej wymowie ponadczasowe, a morał wyjątkowo trafny. Na przykład "Pan i pies"...

Pies szczekał na złodzieja, całą noc się trudził; Obili go nazajutrz, że pana obudził. Spał smaczne drugiej nocy, złodzieja nie czekał; Ten dom skradł; psa obili za to, że nie szczekał.

W tegorocznej edycji znakomicie udało się połączyć muzykę barokową - jak zwykle świetny występ Masovia Baroque Orchestra, efektowny taniec i teatr w wykonaniu artystów z Poznania, śpiew solistów - Tomasza Raczkiewicza (jednocześnie reżysera) i Barbary Gutaj - Monowid oraz znakomity komentarz Jerzego Kisielewskiego, który zagrał rolę króla. Niecodziennym rekwizytem była... trumna, do której składano nazwy wszelkich cnót, ale mimo, że symbolika ewidentnie nawiązywała do pogrzebu, publiczności zapewniono dobry nastrój.

Dlaczego KraSic!ki Bajki?

Istnienie takich portali jak pudelek.pl, czy plotek.pl dowodzi, jak bardzo lubimy czytać o potknięciach przywarach, niedociągnięciach. Innych ludzi, rzecz jasna.
Wszak My jesteśmy kryształowi, pozbawieni wad, świecimy przykładem, wszystko robimy najlepiej.
Tak było w przeszłości, jest i dalej będzie,
Kto myśli inaczej, tkwi w fatalnym błędzie.

Niestety pojawiają się takie kreatury, jak biskup Ignacy Krasicki, które podtykają nam pod nos zwierciadło, a to pokazuje wyraźnie, jak dalece odbiegamy od obrazu, który nosimy w sobie. KraSic!ki Bajki? to podróż w głąb ludzkiej natury, pouczająca wyprawa do źródeł naszych ułomności, wszak epoki mijają trony upadają a ludziska nic, a nic się nie zmieniają.

Tomasz Raczkiewicz

Zapraszam również do obejrzenia krótkiej relacji. Następna edycja dopiero za rok. Ciekawe czym tym razem nas artyści zaskoczą... ;) Przypomnę tylko, że w składzie powstałej w Giżycku Masovia Baroque Orchestra jest pochodzący z Giżycka, grający na kontrabasie - Krzysztof Sokołowski. Pozdrawiam!