Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

#PracujemyDlaGiżycka

Akrobacje i dostojne prezentacje na giżyckim niebie

Wojciech Iwaszkiewicz, 4 sierpnia 2017

fot. MazuryAirShow.pl

W sobotę i niedzielę zrobi się tłoczno nie tylko na giżyckich ulicach, ale jak co roku również na niebie. Tradycyjnie w pierwszy sierpniowy weekend przestrzeń powietrzna jest zarezerwowana na pokazy lotnicze czyli Mazury Air Show. Najlepszy widok będzie oczywiście z nabrzeża Niegocina. W tym roku poza plażą miejską i molo polecam również Wzgórze Św. Brunona, gdzie będzie zorganizowana transmisja radiowa komentarza Tadeusza Sznuka. Przypominam, że na częstotliwości 89,1 MHz Tadeusz Sznuk będzie słyszany w radiach i smartfonach we wszystkich miejscach wokół jeziora Niegocin i oczywiście na samym jeziorze.

Kto nie będzie mógł osobiście obserwować pokazów, będzie mógł zobaczyć je w "Mazury Air Show TV", która będzie je transmitowała w interncie. Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa wojskowego. Potwierdzony jest przylot kilku maszyn - w tym głośna wizyta MiGa-29, za sterami którego pokaz na niskim pułapie wykona por. pil. Rafał Pinkowski (na zdjęciu wyżej).

Warto wiedzieć, że Mazury Air Show to najdłużej nieprzerwanie odbywająca się impreza lotnicza w Polsce. Jedyna, która odbywa się w tak malowniczej scenerii i... bezpłatna dla widzów. Gratuluję i dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację, przede wszystkim Panu Stanisławowi Tołwińskiemu - Prezesowi Aeroklubu Kariny Jezior, który poświecą bardzo wiele czasu i energii, aby wszystko organizacyjnie spiąć. Wiele osób Mu pomaga w ramach wolontariatu, wiele osób wyświadcza przysługę... Myślę jednak, że powinniśmy jako giżycczanie starać się włączać maksymalnie, jak to możliwe. Dlatego Miasto udostępnia wszystko, co możliwe. Są bezpłatne parkingi, zmieniamy organizację ruchu, dostawiamy na te dni przenośne toalety. Wspólnie rozmawiamy z osobami, które mogą nam pomóc. Wraz ze Stanisławem Tołwińskim i Adamem Dzięciołem byliśmy z wizytą u Dowódcy Generalnego RSZ - gen. dyw. Jarosława Miki. W spotkaniu uczestniczył również Inspektor Sił Powietrznych - gen. bryg. pil. Cezary Wiśniewski. Właśnie dzięki uprzejmości Dowództwa Wojska na naszym niebie ponownie pojawią się wojskowe maszyny, które wzbudzają największe zainteresowanie.

Zapraszam zatem na sobotnie i niedzielne pokazy. Prognozy są raczej korzystne, wszystkie maszyny powinny się zaprezentować przed giżycką publicznością. W sobotę o 22.00 tradycyjny pokaz fajerwerków, a zaraz po nim zapraszam nad kanał, gdzie odbędą się nocne pokazy flyboardu i zawody wakesurf po raz pierwszy u nas!