Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

#PracujemyDlaGiżycka

Czy spółka R. Lewandowskiego zainwestuje w Giżycku?

Wojciech Iwaszkiewicz, 4 października 2017

fot. Koncepcja zagospodarowania plaży miejskiej | 2016

Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej zwołana w trybie nadzwyczajnym przyniosła dość ważne rozstrzygnięcia. Być może najważniejsze w tej kadencji... Poprosiłem Przewodniczącego Rady o zwołanie sesji, ponieważ sprawa wymagała natychmiastowych decyzji. Temat jest związany z planami budowy restauracji na wodzie przy giżyckim molo i nie jest nowa, bo była już przedmiotem obrad w marcu 2016 r. Wzbudzała też pewne kontrowersje - niektórzy radni otwarcie krytykowali ten projekt mówiąc np. o cyt. "jedzeniu kotleta przy kąpiących się na plaży". Dzisiaj ochoczo chwalą pomysł podkreślając znaczenie inwestora - jakim ma być spółka, w której udziały posiada Robert Lewandowski. Dużo dyskusji wywołała także koncepcja zagospodarowania plaży przekazana nam darowizną przez Inwestora. Przypomnę, że nowa koncepcja uwzględniała już tę restaurację, co znalazło odzwierciedlenie także w uchwalonym miejscowym planie zagospodarowania plaży miejskiej.

Sprawa jednak nie była taka oczywista. Na pewnych etapach wzbudzała duże wątpliwości i zwracaliśmy się do różnych organów o ich rozstrzygnięcie. Ostatecznie zwróciłem się do Wojewody z prośbą o pilne rozstrzygniecie spornych kwestii, ponieważ zbliża się termin składania dokumentacji związanej z dofinansowaniem. Pilne rozstrzygnięcie jest ważne dla wszystkich stron, ale przede wszystkim dla inwestora.

Podjęta uchwała otworzyła możliwość zawarcia umowy z inwestorem na dzierżawę ok. 40 m kw opaski naszego mola. Z tego tytułu będziemy otrzymywać czynsz (25 000 zł + vat). Pozostała część - czyli ok. 900 m kw. znajdzie się na terenie Niegocina. Dyskusja na sesji była dziś bardzo długa, bo w ostatniej historii Giżycka były już inwestycje ze znanymi nazwiskami, które kończyły się fiaskiem. Przedstawiana przez Zarząd Spółki perspektywa przekonała jednak radnych i prawdopodobnie ostatnia przeszkoda została zneutralizowana. Jeżeli inwestycja powstanie, będzie to z pewnością przełomowa sprawa.

Przed nami niewątpliwie otwiera się wielka szansa. Nie jest tajemnicą, że Robert Lewandowski nabył w okolicy już pewne nieruchomości. Oby zamiary Spółki się ziściły i powstał obiekt będący kołem zamachowym dla naszej plaży... a może nawet całego miasta. Nie często zdarza się podejmować takie decyzje. Nie wiem, czy w obecnej i może jakiejś kolejnej kadencji będzie podobna sytuacja... Niewątpliwie charakter naszej plaży zmienia się. Skoro istnieje tak duże zainteresowanie terenem naszej plaży, to postanowiłem, że nowa plaża - o spokojnym i rekreacyjnym charakterze powstanie przy ul. Jeziornej - na terenie tzw. "dzikiej plaży". Trzeba będzie poprawić dojazdy, uporządkować teren, ale sądzę, że będzie to również bardzo popularne miejsce, bo ma swój niepowtarzalny mazurski klimat. Wielu poszukuje plaży spokojnej, bez miejskiego gwaru. Będzie zatem wybór...

Panie Robercie - najpierw mecze Reprezentacji..., ale po nich zapraszam do Giżycka! ;) Powodzenia na boisku i w biznesie... ;)