Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

#PracujemyDlaGiżycka

Giżycka Karta Mieszkańca. Jak to działa?

Wojciech Iwaszkiewicz, 18 lutego 2018

Fot. Tak wygląda prototyp karty. O tę właściwą wniosek zamierzam złożyć do końca lutego...

Za dwa tygodnie pierwsi mieszkańcy odbiorą pierwszą w historii Giżycką Kartę Mieszkańca, która zapewni szereg korzyści i zniżek. Po prostu warto ją mieć. Kto ją może otrzymać? W zasadzie każdy, kto w jakiś sposób buduje budżet naszego miasta; z którego później utrzymujemy miejskie obiekty. Zasada jest prosta: wystarczy w podatkowym zeznaniu rocznym za 2017 rok (PIT) składanym w Urzędzie Skarbowym w Giżycku podać Giżycko (wyłącznie w granicach miasta!) jako miejsce zamieszkania. Wówczas cześć podatku trafi do budżetu miasta, bo trafia tam, gdzie podamy swój adres zamieszkania. "Karta Giżycczanina" jest ściśle związana z podatkiem, więc każdy kto mieszka w Giżycku (uwaga! nie chodzi o zameldowanie, a zamieszkanie), i przez to tutaj opłaca podatek, może liczyć na specjalne korzyści. Pozostali mogą mieć drożej..., ponieważ niejako nie dokładają się do naszego miejskiego budżetu, a do tej pory korzystali z naszej infrastruktury na takich samych zasadach.

Jeżeli zatem ktoś z Państwa mieszka w Giżycku i do tej pory w PIT podawał np. miejsce swojego zameldowania poza Giżyckiem, a chciałby jednak korzystać z karty, powinien w zeznaniu podatkowym podać swoje miejsce zamieszkania (czyli Giżycko; jeżeli wciąż tak jest). I gotowe. Jakie będą korzyści?

Giżyckie Centrum Kultury

  • 20% zniżki na płatne wydarzenia i zajęcia
  • pierwszeństwo w odebraniu bezpłatnej wejściówki na imprezy, gdy liczba miejsc jest limitowana
    /bardzo często wejściówki rozchodzą się, dosłownie w kilka minut! System zapewni, że w pierwszej kolejności trafią do giżycczan/

Kino "Nowa Fala"

  • posiadacz GKM wejdzie na seanse płacąc jak za bilet ulgowy

Twierdza

  • na twierdzę wejdziemy za symboliczną złotówkę. Wraca zatem cena, która była kwestionowana (pytały o to m.in. media w kontekście wyroku sądu w podobnej sprawie). Poza tym zniżka obowiązywała po okazaniu dowodu osobistego. Problem w tym, że nowe dowody nie posiadają adresu... a w starych był adres zameldowania (co nie oznacza przecież adresu zamieszkania). Poza tym obsługa nie ma prawa nikogo legitymować. Karta te problemy skutecznie rozwiązuje.

Basen

  • od września zniżka rzędu 30%

Lodowisko

  • od września rabat od 30% do 40% (w zależności od rodzaju usługi).

Komunikacja publiczna

  • jeszcze w tym roku Giżycka Karta Mieszkańca pozwoli na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na terenie miasta.

Przedszkola

  • pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do przedszkoli prowadzonych przez miasto

Kolejnym etapem będzie włączenie do Programu innych instytucji i partnerów, co pozwoli Giżyckiej Karcie Mieszkańca funkcjonować jako karta lojalnościowa. Każde przyłożenie karty do terminala będzie zapisywane w systemie. Osoby najczęściej korzystające z Karty będą mogły liczyć na dodatkowe bonusy i korzyści. Będą niespodzianki... ;)

Jak wygląda karta?

Podobna jest do karty płatniczej, wyposażona w antenę zapewniającą bezstykową komunikację z terminalami, pasek magnetyczny i kod kreskowy z zakodowanym numerem użytkownika. Graficznie bardzo prosta. Na awersie nawiązująca do miejskiego logotypu, z napisem "Jestem z Giżycka!". Wiadomo... Rewers z paskiem i kodem oraz adresem strony internetowej. Imię i nazwisko wytłoczone są srebrną czcionką.

Jak otrzymać?

Wnioski o wydanie Giżyckiej Karty Mieszkańca można składać od początku lutego. Przypominam: warunkiem otrzymania jest zamieszkiwanie w Giżycku i rozliczanie podatku dochodowego w giżyckim Urzędzie Skarbowym (okazanie pierwszej strony zeznania PIT za 2017 r. Nie ważne, w jaki masz dochód i jaki opłaciłeś podatek). Uczestnictwo w Programie jest dobrowolne i całkowicie bezpłatne. Przystąpić do Programu można w dowolnym momencie.

Jak to działa?
Siedziba Partnera Programu będzie oznakowana w widocznym miejscu specjalną naklejką. W każdym obiekcie biorącym udział w Programie, będzie zainstalowany elektroniczny terminal. Przykładając do terminala Giżycką Kartę Mieszkańca aktywujemy rabat. Aktualna lista Partnerów i zniżek jest dostępna na stronie gkm.gizycko.pl.

Zachęcam Państwa do złożenia wniosku o wydanie Giżyckiej Karty Mieszkańca, ponieważ zapewni to tańsze niż dotychczas korzystanie z miejskich obiektów. Terminy wprowadzanych zniżek celowo są odroczone (np. aż do września), aby jak największa liczba giżycczan zdążyła odebrać swoją kartę. Zła informacja dla osób spoza Giżycka: będziecie musieli zapłacić nieco więcej... My, giżycczanie w dużej mierze dopłacamy do naszych obiektów i utrzymujemy je z naszych podatków. Dlatego zniżki zwyczajnie nam się należą.... To jest sprawiedliwe: tam gdzie płacę podatki, jestem niejako gospodarzem. Goście oczywiście mogą korzystać z tych samych obiektów, ale na nieco innych zasadach. Taka filozofia pozwoli jeszcze bardziej związać giżycczan ze swoim miastem. Wierzę, że również pozwoli efektywniej budować pewną lojalność i poczucie swoistej współwłasności. Dlatego zależy mi również na włączeniu do Programu lokalnego biznesu, aby poprzez robienie zakupów i korzystanie z usług u lokalnych przedsiębiorców wzmacniać poczucie lokalnej więzi.

Szanowi Państwo, składajcie PIT i zapraszam po Giżycką Kartę Mieszkańca. Będziecie mieli dużo taniej!