Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Zanim będzie rondo, niech będzie bezpieczniej

Wojciech Iwaszkiewicz, 26 lutego 2015

Skrzyżowanie ul. Obwodowej ze Świderską i z Nowowiejską to chyba obecnie najbardziej odczuwalny problem komunikacyjny. Nie znam osoby, której nie zależałoby na szybkim załatwieniu tej sprawy i przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa w tym miejscu. Rok rozpoczął się fatalnie. W ciągu kilku dni 3 poważne zdarzenia. W tym jedno śmiertelne. Nie ulega wątpliwości, że sprawa musi być szczególnie traktowana i trzeba intensywnie działać.
W pierwszej kolejności wystąpiliśmy do GDDKiA z wnioskiem o dodatkowe oznaczenie przejść dla pieszych przy Świderskiej i Rolniczej (np. odblaskami lub dodatkowym oświetleniem ostrzegawczym). Ta propozycja nie została jednak zaakceptowana. Zostało także zorganizowane spotkanie przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, policji, Zarządu Dróg Powiatowych, Urzędu Miejskiego oraz Pana Mirosława Kastnera – społecznego doradcy burmistrza do spraw infrastruktury. Podczas tej wizji lokalnej omawiane były warianty rozwiązań, mających poprawić warunki jazdy i bezpieczeństwo do czasu budowy ronda.
Z naszej strony padła propozycja ustawienia znaków STOP w technologii LEDowej, co z pewnością polepszyłoby widoczność znaków w nocy, podczas złych warunków pogodowych i w bardzo słoneczny dzień. Skąd propozycja?
Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że kierowcy mogli nie zauważać znaku „A7 – ustąp pierwszeństwa przejazdu”, ponieważ mógł go zasłaniać inny znak lub pojazd stojący na prawoskręcie. Zdaniem specjalistów ów prawoskręt jest dość niefortunnym rozwiązaniem na tym skrzyżowaniu i należałoby zastanowić się nad jego funkcjonowaniem. Nie podjęto jednak żadnych decyzji o jego likwidacji. Wszelkie działania będą zmierzać przede wszystkim do podniesienia bezpieczeństwa, ale jednocześnie z zachowaniem komfortu korzystania. Trzeba pamiętać, że to działania doraźne – do czasu budowy ronda, co – mamy nadzieję nastąpi – najszybciej, jak to możliwe.

Do tego czasu zaangażuję wszystkie możliwe środki, aby w tym miejscu było jak najbezpieczniej. Poleciłem Straży Miejskiej stały nadzór tego skrzyżowania. Mam również zapewnienie Pana Komendanta Policji, że w ramach posiadanych możliwości na skrzyżowanie będą kierowani funkcjonariusze posiadający odpowiednie uprawnienia do kierowania ruchem. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie wszyscy policjanci posiadają takie uprawnienia, jak też mają inne obowiązki i dlatego nie będą mogli być codziennie.