Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Twierdza runęła…

Wojciech Iwaszkiewicz, 6 kwietnia 2015

Unikat na skalę Europy (a może i świata), na który od wielu lat nie było dobrego pomysłu. Owszem – były próby ożywienia, renowacji lub rekonstrukcji pojedynczych obiektów, ale nie przekładało się to na szerszą kondycję murów. Głównie – jak tłumaczono, z powodu braku funduszy. Czas jednak robił swoje… i w ostatnich dniach ukazał się przerażający widok.
Tematem twierdzą intensywnie zajmuje się mój Zastępca – Roman Łożyński, który w sobotę sprawdził całą długość muru Carnot’a. Niestety zagrożeń jest więcej niż tylko te widoczne na zdjęciu. Tego niestety należało się spodziewać. Wszystkie ubytki i zagrożenia zostały sfotografowane i zostaną skonsultowane w tym tygodniu z ekspertami z Politechniki Warszawskiej. Zależy nam, aby twierdza była prawdziwą osobliwością i obecnie dopinane są szczegóły wykorzystania poszczególnych obiektów oraz jak największej ilości atrakcji. Zamierzamy też wprowadzić XIX-wieczny klimat wyposażając obsługę w repliki broni i mundurów. Są chętni do prowadzenia strzelnicy, muzeum a nawet… sadu, który znajduje się na majdanie. Wszystko zaczyna wyglądać bardzo obiecująco. I mam nadzieję, że już w tym sezonie dużo będzie zrealizowane. Ale przede wszystkim należy zadbać o mury… Fundusze na renowację muszą pochodzić z dochodu, jaki twierdza wygeneruje.
I jeszcze ciekawostka. Podczas sobotniego obchodu fosy, mój Zastępca natknął się… na bobra. Zwierzę wyglądało na chore lub zranione. Gdy kilkanaście minut później na miejsce przyjechali pracownicy Urzędu wraz z inspektorem TOZ, bobra już nie było. Gdybyście Państwo podczas świątecznych spacerów go zauważyli, proszę zawiadomić Straż Miejską – tel. 986 lub 87 428 57 54, 87 7324 124, email: sm@gizycko.pl i lepiej do zwierzęcia się nie zbliżać.