Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Alles Gute Herr Peter Kunert!

Wojciech Iwaszkiewicz, 25 czerwca 2015

Na ostatniej sesji radni zapoznali się ze stanem współpracy z miastami partnerskimi. Jednym z nich jest niemiecki Kwerfurt – rodzinne miasto Św. Brunona, patrona Giżycka. Sprawa omawianej współpracy z miastami partnerskimi zbiegła się nie tylko z Dniami Kultury Ukraińskiej i wizytą Pani Erny Szewczuk z Dubna, ale również z moim wyjazdem do Kwerfurtu na uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę burmistrza Petera Kunerta.

Pożegnanie było bardzo uroczyste i perfekcyjnie przygotowane. Ceremonię prowadziła nowo wybrana burmistrz Pani Nicole Rotzsch, na scenie prezentowała się orkiestra dęta z miejscowej szkoły muzycznej, a na telebimie mogliśmy zobaczyć zdjęcia z 25 – letniej historii sprawowania urzędu przez Pana Petera Kunerta.

Giżycko reprezentowałem wraz z Panem Robertem Kempą (radnym miejskim i jednocześnie Dyrektorem Centrum Promocji i Informacji Turystycznej). Miło było, gdy Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku Pani Cornelia Pieper przywitała mnie po polsku; ja zrewanżowałem się wystąpieniem w języku niemieckim, które nawiązywało do łączącego nasze miasta postaci Św. Brunona oraz zjednoczonej Europy. Życząc zdrowia, dalszych sukcesów i spełnienia wszystkich planów miałem w myślach nowe otwarcie współpracy między naszymi miastami. chciałbym, aby tak się stało. Przekazałem nawet burmistrzowi Kwerfurtu i staroście powiatu Saalekreis, z którym współpracuje Powiat Giżycki, listy intencyjne w sprawie obchodów Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Polsce. Giżycko prawdopodobnie odwiedzi wówczas wielu młodych ludzi. Chcielibyśmy, aby wśród nich byli mieszkańcy Kwerfurtu i powiatu Saalekreis.

Ćwierć wieku to bardzo mało w dziejach miasta, ale epoka w życiu człowieka. Dało się wyczuć prawdziwy i nieudawany szacunek dla człowieka, który poświęcił kawał życiu swojemu miastu. I choć tak naprawdę dopiero poznałem Pana Petera, wzbudził moją sympatię. Uczciwie mówiąc, my zostaliśmy też bardzo ciepło przyjęci. To moim zdaniem bardzo dobrze wróży na przyszłość; wszak tak się się złożyło, że w obu miastach są nowi burmistrzowie…