Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Koncert Händla na wodzie. Dosłownie

Wojciech Iwaszkiewicz, 26 lipca 2015

Pogoda chyba zbyt dosłownie potraktowała nazwę naszego przedsięwzięcia i postanowiła wyraźnie wpisać się w koncert na wodzie „Giżyckiego Lata z Händlem”. Pomimo niesprzyjającej aury koncert, choć ze sporym opóźnieniem, jednak odbył się, a padający deszcz nie zniechęcił dość sporej grupy melomanów, którzy w dużej części wytrwali do końca i chyba nie żałowali. Warto podkreślić, że dyrygent Benjamin Bayl przybył do Polski z Australii na jeden – jedyny występ. W Giżycku… To wyjątkowe wydarzenie i wyróżnienie dla naszego miasta. Bardzo dziękuję Panu Krzysztofowi Sokołowskiemu za zaangażowanie w organizację.
Koncert w wykonaniu zawodowej orkiestry w tak atrakcyjnej scenerii jest z pewnością wielką osobliwością, jednak przygotowania do tego przedsięwzięcia niosą za sobą też wiele uniedogodnień. Moim zdaniem – zbyt wiele. Dotychczas przyjętym było, że most obrotowy na połowę dnia był wyłączony z ruchu drogowego. Powoduje to wręcz zakorkowanie ul. Obwodowej i utrudnienia w komunikacji z „Wyspą”. Wczoraj poprosiłem o wsparcie policję w kierowaniu ruchem na skrzyżowaniach, gdzie tworzyły się największe zatory. Policję wsparła także Straż Miejska. Choć kumulacja utrudnień trwała około 2 godzin (tylko? / aż?) sądzę, że trzeba przemyśleć i zorganizować tak formułę organizacji „Lata z Händlem”, aby nie było konieczności wyłączania mostu obrotowego z ruchu drogowego. Do czasu, gdy nie mamy alternatywnej wygodnej przeprawy pewnym rozwiązaniem może być np. inna lokalizacja sceny.

Koncert ten jest niewątpliwie wyjątkową atrakcją i nie powinniśmy z niego rezygnować, jednak niejako przy okazji pokazuje jak potrzebny nam jest drugi most (choć niejednokrotnie próbowano mi udowodniać, że jest zbyteczny) i jak duże jest zainteresowanie muzyką w naszym mieście. Ostatnio zwrócono się do mnie także z prośbą o utworzenie miejskiej orkiestry i uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, choć wymaga sporego wysiłku organizacyjnego. Sądzę, że w naszym mieście jest spory niewykorzystany potencjał, a orkiestra taka miałaby co robić. Odciążyła by również grafik orkiestry garnizonowej, która – szczególnie przy okazji świąt państwowych – jest wręcz rozchwytywana.

Muzyczny weekend trwa. Dzisiaj każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Od 17:00 na plaży zagra Majka Jeżowska, od 18.00 na Pasażu rozbrzmi polska muzyka filmowa, a po niej (od ok. 19.000 jazz. Również od 19.00 tradycyjnie w Kościele Ewangelicko – Augsburskim kolejne występy w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Również od 19:00 na plaży koncert zespołu Be.My, a po Be.My zespół Żuki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.