Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

„Miasto 44” i Powstanie Warszawskie w Twierdzy

Wojciech Iwaszkiewicz, 1 sierpnia 2015

Dziś mija 71. lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. W całej Polsce, również w Giżycku o 17.00 zatrzymają się samochody i piesi, odezwą się syreny alarmowe. Wszyscy pomyślmy o dzielnych Powstańcach i dramatycznych 63 dniach powstańczych walk o wolność i Ojczyznę. Powstanie Warszawskie nie było lokalnym bojem o stolicę, ale wspólną walką całego polskiego narodu o niepodległość kraju. Przyłączmy się do obchodów i pokażmy, że pamiętamy o tragicznych, ale jakże dla nas wszystkich ważnych wydarzeniach sprzed 71 lat. Specjalny akcent pojawi się również dzisiaj podczas Mazury Air Show.

W czwartek w twierdzy w ramach Orange Kina Letniego odbył się też specjalny pokaz „Miasta 44”. Tym razem na twierdzy. To był pokaz wyjątkowy w skali Polski, bowiem zdecydowaliśmy się na uatrakcyjnienie projekcji małą inscenizacją historyczną. Chcieliśmy też sprawdzić, czy Państwu to się spodoba…
Nasze wątpliwości bardzo szybko zostały rozwiane. Takich tłumów w środku tygodnia, o zmroku i przy niepewnej pogodzie twierdza nie widziała od lat! Zdecydowaliśmy, że „powstańcza” inscenizacja będzie odbywać się co roku i chcielibyśmy, aby była coraz większa. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania; a było co przygotowywać: grupa rekonstrukcyjna, pojazdy, pirotechnika, zabezpieczenia, przeniesienie kina na majdan, zapewnienie alternatywnej sali na wypadek deszczu (nie mogliśmy przecież dopuścić do sytuacji, że seans by się nie odbył), doświetlenie dróg i miejsca rekonstrukcji, kolportaż ulotek… itd. itp. Oczywiście można było poprzestać na „normalnej” projekcji w Ekomarinie, ale nam zależało na czymś więcej… Tym bardziej, że „Miasto 44” będziemy mogli zobaczyć jeszcze raz 27 sierpnia; w Ekomarinie właśnie.

To nie wszystkie akcenty dot. Powstania. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała również wystawę poświęconą wydarzeniom z sierpnia 1944 roku, którą można oglądać do końca sierpnia w siedzibie biblioteki przy ul. Mickiewicza 35. Tematy wystaw: „1 VIII 1944 Pamiętamy” (wypożyczalnia dla dorosłych), „Warszawa 1944 – 2015” (Czytelnia dla dorosłych), „Najmłodsi bohaterowie walczącej stolicy” (czytelnia dla dzieci – Gazetka), ” Dzieci i młodzież w Powstaniu Warszawskim” (wypożyczalnia dla dzieci).

Tych z Państwa, którzy nie mogli być na inscenizacji, zapraszam do obejrzenia skrótu tego wydarzenia i galerii zdjęć.