Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Hejting, cyberprzemoc i e-Inclusion

Wojciech Iwaszkiewicz, 5 września 2015

Wczoraj odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu e-Inclusion na terenie gminy miejskiej Giżycko”. Przebrnęliśmy przez wszystkie formalności, umowa podpisana, za kilka dni pierwsze komputery zakupione z projektu przyjadą do Giżycka. Najpierw zostaną doposażone szkoły, przedszkola i miejskie jednostki. Po przeszkoleniu mieszkańców zakwalifikowanych do projektu, kolejna partia trafi do domów giżycczan. Wraz z dostępem do internetu…

I właśnie głównie o zagrożeniach w cyberprzestrzeni rozmawiano wczoraj na konferencji. W bardzo obrazowy sposób Pan prof. Józef Bednarek i Pani dr Anna Andrzejewska z warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej uświadamiali zebranym, że świat wirtualny jest pełen pułapek, przemocy i nieuzasadnionej nienawiści. Dotyka ona zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Ofiarami hejtingu – czyli cybernienawiści i bezpodstawnego krytykowania wszystkiego mogą być i uczniowie, i nieuczący się, pracujący i bezrobotni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, ministrowie, premier czy papież… To bez znaczenia, bowiem hejterzy nie bazują na sprawdzonych i rzetelnych danych, lecz często kreując się na znawców wszelkich tematów manipulują informacją, przedstawiają zjawisko jednostronnie, a nawet kłamią. Wszystko po to, by komuś dokuczyć.

Dlatego do każdej krytycznej internetowej informacji – szczególnie anonimowej – należy podchodzić z dużą rezerwą. Wirtualny świat pełen jest ludzi nieodpowiedzialnych, prowokatorów czy przestępców. To sprawa poważna, bo życie zbyt mocno przeniosło się do wirtualnego wymiaru i wielu ludzi nie wytrzymywało cyberpresji próbując nawet odebrać sobie życie… Pamiętajmy, że napisać można wszystko – nie wszystko musi być prawdą.

Konferencja wzbogacona była występami artystycznymi; był drobny poczęstunek, przygotowaliśmy także pakiety promocyjne dla uczestników konferencji. Zainteresowanie był bardzo duże – sala była pełna, w pewnym momencie zabrakło miejsc.

Bardzo dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego: Pani Magdalenie Fuk i Pani Dominice Piotrowskiej z Biura Projektów oraz Panu Szymonowi Grabowskiemu i Panu Mirosławowi Domysławskiemu z Biura Informatyki za przygotowanie konferencji oraz wszystkim pozostałym osobom, które przyczyniły się do zorganizowania przedsięwzięcia.