Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

(Re)organizujemy komunikację publiczną

Wojciech Iwaszkiewicz, 15 października 2015

Od kilku tygodni spotykam się z Panem Wójtem Gminy Giżycko oraz przedstawicielami Gminnego Zakładu Komunalnego, aby ustalić nową formułę funkcjonowania komunikacji publicznej, która miałaby obowiązywać od 2016 roku. Uwzględniając Państwa propozycje i potrzeby ustaliliśmy, że zostaną uruchomione dwie linie, których trasa będzie przebiegać w całości (lub prawie w całości) w granicach administracyjnych miasta. Autobusy zostaną wyposażone w diodowe wyświetlacze, a każdej trasie zostanie przyporządkowany konkretny numer. Nie jest to łatwa sprawa, bo obecnie funkcjonuje kilkadziesiąt wariantów i uznaliśmy, że na początek większość z nich powinna zostać utrzymana. W związku z tym linia miejska – dla odróżnienia – będzie jako jedyna rozpoczynała się na „3” i będzie miała numer 30. Trasa na cmentarz prawdopodobnie 24, a na Wilanów 25. Uznaliśmy także, że na potrzeby linii miejskiej konieczny jest zakup typowo miejskiego autobusu w wersji średniej. Bilety będą miały ważność czasową (prawdopodobnie 45 minut), więc bez problemu – w razie konieczności – będzie można korzystać z przesiadek.

Poniżej przedstawiam propozycje tras i proszę o wszelkie uwagi. Trasa „miejska” rozpoczyna się przy rondzie na ul. Królowej Jadwigi i przebiega w okolicach wszystkich newralgiczne punktów (ośrodki zdrowia, szpital, szkoły, dworzec, urzędy…), a kończy się na Wilanowie przy Zespole Szkół Nr 1 na ul. Szkolnej. Takich pętli autobus wykona 5 w ciągu dnia (od 7:00, 10:00, 12:00, 13:30 i 15:00). Pozwoli to dotrzeć w każde miejsce i powrócić, gdy autobus będzie jechał trasą powrotną.

LINIA NR 30 | rozpoczęcie kursu o 7:00, 10:00, 12:00, 13:30 i 15:00
GZK_30

LINIA NR 24 | rozpoczęcie kursu o 11:00 i 13:30 na cmentarz, 12:30 i 15:00 z cmentarza
GZK_24

LINIA NR 25 | rozpoczęcie kursu o 11:30 i 13:10 z cmentarza
GZK_25

Pozostałe linie będą obsługiwać miejscowości gminne (m.in. Wilkasy, Bystry, Sulimy, Piękną Górę, Pierkunowo, Pieczonki), ale ich trasy oczywiście będą częściowo przebiegać przez miasto (to ważne szczególnie dla mieszkańców „Wyspy Giżyckiej”). Bardzo prosimy o opinie i uwagi zanim zmiany zostaną wprowadzone. Oczywiście będziemy obserwować funkcjonowanie komunikacji i wprowadzać ewentualne korekty na bieżąco, ale zależy nam, aby było ich jak najmniej, a komunikacja spełniała Państwa oczekiwania.


Proszę o sugestie (do 21 października) korzystając z formularza kontaktowego lub poprzez adresy poczty elektronicznej burmistrz@gizycko.pl lub komunikacja@gizycko.pl.