Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Nowe panele informacyjne

Wojciech Iwaszkiewicz, 23 listopada 2015

Zgodnie z zapowiedzią pojawiły się dwa nowe panele informacyjne. Moim zdaniem byliśmy to winni zarówno Panu Rogerowi Goemaereowi, jak również dawnym mieszkańcom naszego miasta, którzy byli pochowani na cmentarzu przy ul. Warszawskiej. Naszym obowiązkiem jest przedstawić młodszemu pokoleniu (jak i turystom) historię miejsca, w którym mieszkamy. Bez tego nie da się budować tego, co zwykle nazywamy lokalnym patriotyzmem.
W przypadku Pana Rogera Goemaere’a ewidentnie brakowało informacji o biografii tej zasłużonej dla Mazur osoby. Pan Goemaere był prawdziwym miłośnikiem i ambasadorem naszej krainy we Francji, gdzie był przewodniczącym Rady Generalnej francuskiego departamentu Loir-et-Cher.

Jeszcze będąc radnym uważałem, że w parku powinna znaleźć się informacja, kim był ten człowiek. Wielu ludzi pyta, dlaczego akurat jego imieniem nazwano park. Wnioskowałem o ustawienie tablic(y), informującej o biografii patrona tego miejsca. Osobiście nie znałem Pana Goemaera, ale słyszałem, że był to człowiek niezwykle oddany Giżycku i Mazurom. Uważam, że to wielce krzywdzące, że nie stać nas było na tablicę, aby giżycczanie i turyści rzadziej wzruszali ramionami o pytanie, kim był Pan Roger Goemaere.

Drugi panel informacyjny znajduje się przy wejściu do parku (cmentarzu) od ul. Warszawskiej. Znajduje się na nim fotografia sprzed 1945 roku oraz mapy. Warto pamiętać, że dzisiejszy park, to najstarszy cmentarz w Giżycku. Nie wszystkie ciała zostały ekshumowane, i jak stwierdził Pan dr J.M. Łapo – to miejsce zawsze będzie cmentarzem, bo w każdym z drzew i krzewów jest cząstka ludzi tu pochowanych.

panel_park

Bardzo dziękuję radnym Janowi Sekcie i dr. Robertowi Kempie za pomoc w opracowaniu paneli.