Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Ważna rola samorządu

Wojciech Iwaszkiewicz, 10 lutego 2016

Nie ma pokoju bez sprawiedliwości,

nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.

Jan Paweł II

Kilka dni temu otrzymałem zapytanie od jednego z dziennikarzy ws. decyzji Kapituły Nagrody Św. Brunona, a konkretnie w sprawie wyboru jednego z laureatów. Pytanie zawierało tezę, jakoby jednemu z nagrodzonych takie wyróżnienie nie powinno przysługiwać, ponieważ w latach 1980 – 1990 miał być funkcjonariuszem SB.

Szanowni Państwo, z tak postawioną tezą nie można się zgodzić. Zadaniem Kapituły nie było analizowanie życiorysów, lecz rozpatrzenie wniosku złożonego przez mieszkańców, zawierającego konkretne uzasadnienie. Rolą burmistrza, a nawet całego samorządu, jest bowiem szukanie i utrwalanie wszystkiego, co nas łączy, a nie dzieli. I taką rolę miała spełniać Nagroda Św. Brunona patrona Giżycka. Sprawami z lat PRL zajmuje się Instytut Pamięci Narodowej i w te kompetencje nie powinien wkraczać ani burmistrz ani radni.

Sądzę również, że Polacy coraz mniejszą wagę przywiązują do tego typu faktów sprzed 30 lat, co pokazują także m.in. wyniki wyborów (nawet w jednomandatowych okręgach, gdzie przecież oddaje się głos na konkretną osobę). Czasy, jakie były, wiedzą tylko ci, którzy wówczas żyli. Po 30 latach przedawniają się nawet zbrodnie; nie mamy więc prawa toczyć tej wojny polsko – polskiej w nieskończoność. Czas ją kiedyś zakończyć…