Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Poznajmy miasta partnerskie. Kwerfurt

Wojciech Iwaszkiewicz, 16 marca 2016

Ostatnich kilka dni przebywałem w Kwerfurcie – naszym mieście partnerskim i jednocześnie miejscem urodzenia Św. Brunona – patrona naszego miasta. Kwerfurt to nieduże, około 12-tysięczne miasto w Niemczech Środkowych (Saksonia-Anhalt), ale miasto z bardzo długą historią. Największym zabytkiem jest ponad 1100 – letni zamek. Rzeczywiście cały kompleks zamkowy robi bardzo duże wrażenie; szczególnie bardzo dobrze zachowane podziemia i świetnie odrestaurowany kościół.

querfurt_zamek

W Kwerfurcie jest bardzo wiele, co oczywiście naturalne, śladów Św. Brunona. Jednym z nich jest źródło znajdujące się na zboczu zamku, z którym wiąże się legenda o Świętym Brunonie i Dziewięcioraczkach. Legenda mówi o uratowaniu przez Św. Brunona ośmiorga dzieci, które miały być utopione przez służącą niosącą nowo narodzone dzieci bratowej Świętego Brunona. W nawiązaniu do tej legendy, w miejscu, gdzie miał odbyć się chrzest dzieci, znajduje się polana z wiatami i czynnym źródełkiem i płaskorzeźbą, która informuje o tym zdarzeniu.

querfurt_quelle

W samym zamku znajduje się wiele osobliwości, które warto zobaczyć. Na uwagę zasługuje przede wszystkim kościół, w którym znajduje się m.in. bardzo starannie i z detalami wykonany nagrobek z kamienia. Zdjęcie być może tego nie oddaje, ale na twarzy są wyrzeźbione nawet zmarszczki…

querfurt_sar

Pobyt w Kwerfurcie rozpoczął się od spotkania w ratuszu, gdzie zostaliśmy przyjęci przez Panią Burmistrz, członków Rady Miejskiej oraz przedstawicieli Parafii Rzymsko – Katolickiej i Parafii Ewangelickiej. Giżycko poza mną reprezentowali także ks. prałat dr Zdzisław Mazur oraz ks. Krystian Borkowski oraz członkowie rady parafialnej kościoła ewangelicko – augsburskiego w Giżycku.

querfurt_2

W samym ratuszu także można dostrzec wiele elementów związanych ze Świętym Brunonem. W centralnym miejscu sali konferencyjnej wisi witraż przedstawiający Patrona Giżycka wykonany z okazji Millennium Śmierci Świętego.

sw_bruno_kwerfurt

Na stole proporce z herbami miast.

kwerfurt_gizycko

Zgodnie z protokołem – kilka słów do gospodarzy…

querfurt_m

Burmistrz Kwerfurtu Nicole Rotzsch skierowała bardzo ciepłe słowa do gości.

querfurt_nrotsch

Wieczorem, w zabytkowym kościele na kwerfurckim zamku odbyło się także ekumeniczne nabożeństwo.

querfurt_4

W trakcie wizyty w naszym mieście partnerskim ustaliłem, że warto by było zacieśnić współpracę, głównie naszej młodzieży. Ze względu na dość znaczne różnice w systemach edukacyjnych wymiana między szkołami może być trudna, ale duże szanse upatrujemy we współpracy klubów sportowych. Oczywiście nic nie zostało jeszcze przesądzone, więc jeżeli widzicie Państwo jakieś inne możliwości proszę pisać na mój adres e-mail.