Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Testujemy zegar mostu

Wojciech Iwaszkiewicz, 27 czerwca 2016

most_aplikacjaZapewne wielu z nas jadąc w kierunku kanału zastanawia się, czy most obrotowy będzie przejezdny, czy trzeba nadkładać drogi i korzystać z drogi krajowej. W obiegu funkcjonowały wszelakie wizytówki, rozpiski, karteczki, a i tak nie zawsze to się zgadzało, bo np. powstała sytuacja nagłego otwarcia. W międzyczasie pojawiła się aplikacja na urządzenia mobilne autorstwa Macieja Czajkowskiego, pokazująca stan mostu. Wygodna sprawa i przyznam, że wielokrotnie z niej korzystałem. Obecnie autor pracuje nad nową wersją… ale nie tylko.
Wraz z pojawieniem się tej aplikacji zacząłem się zastanawiać, jak w najbardziej optymalny sposób pokazać pieszym i kierowcom te same informacje, ale w wersji wyświetlanej na ulicach Giżycka. Nie wszyscy może to pamiętają, ale pierwotne rozwiązanie zastosowane po remoncie mostu opierało się właśnie na zegarze odliczającym czas wstecz. Coraz częściej o powrocie do tego rozwiązania mówili też mieszkańcy. W pewnym sensie z pomocą przyszedł budżet obywatelski. Złożono wniosek, który co prawda bardzo skromnie opisywał projekt, bo ograniczał się w zasadzie do słów „zaprojektować” i „wykonać”, ale uzyskując akceptację w głosowaniu powinien być zrealizowany.

Zabraliśmy się zatem za projektowanie. Stworzona została baza danych, z której dowolna liczba odpowiednio skonfigurowanych urządzeń może pobierać dane. Stworzenie bazy danych było konieczne, ponieważ most nie jest otwierany w regularnych odstępach czasu, a godziny otwarcia w ciągu roku są bardzo różne. Często zdarzają się też otwarcia pozaplanowe (tutaj potrzebny będzie tablet). Nawiązaliśmy więc współpracę z wcześniej już wspomnianym Maciejem Czajkowskim – autorem aplikacji i stworzyliśmy system uniwersalnych tablic informacyjnych o dostępie zdalnym (schemat powyżej), który obecnie jest wdrażany. W międzyczasie trzeba było dokonać szeregu uzgodnień z innymi instytucjami dotyczących m.in. zasilania, miejsca ustawienia, koloru wyświetlanych znaków itp.
led_panel
Zakupiona została pierwsza tablica i w tej chwili trwają testy wyświetlanych semigrafik. Jeżeli wszystko będzie działało bez zastrzeżeń, pierwsze tablice pojawią się już lipcu. Nasz system ma dwie podstawowe zalety. Pierwsza: system opiera się o architekturę otwartą i można go w zasadzie bez ograniczeń rozbudowywać, a na każdej tablicy wyświetlać różne semigrafiki; druga: treść wyświetlana na dowolnej tablicy może się różnić od treści innych tablic. Z czasem system można zatem rozbudować zarówno powiększając liczbę tablic jak i dodając informacje innego rodzaju (np. repertuar kina, informację o utrudnieniach w ruchu itp.) bez potrzeby projektowania całego systemu na nowo. Wystarczy jedynie rozbudowa oprogramowania i bazy danych. Pierwsze priorytetowe lokalizacje, które określiliśmy: przy moście obrotowym (z obu stron), ul. Olsztyńska / pl. Grunwaldzki, Al. Wojska Polskiego, ul. Moniuszki. Proszę o sugestie.


Pobierz aplikację: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.czajo.gizycko.mostobrotowy