Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Miła niespodzianka podczas Święta „Zawiszaków”

Wojciech Iwaszkiewicz, 15 lipca 2016

Dzisiaj na placu Piłsudskiego odbyły się główne obchody Święta 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Trzeba przyznać, że było to perfekcyjnie zorganizowane święto. Była defilada, kawaleria na pięknych koniach, były pokazy musztry paradnej, walka wręcz jednocześnie ok. 250 żołnierzy, dużo strzałów, zapachu prochu, kolekcjonowanie łusek przez dzieci, były stoiska innych służb mundurowych i przemówienia zaproszonych gości – Pana Wojewody Artura Chojeckiego, Pana posła Jerzego Gosiewskiego i błogosławieństwo księży.

W imieniu mieszkańców naszego miasta i powiatu podziękowałem „Zawiszakom” za profesjonalną służbę i życzyłem wykonywania rozkazów dowódców w spokoju; aby zawsze przyświecało Im motto Zawiszy Czarnego „Semper Paratus” czyli „zawsze gotowi”. Miałem nieco utrudnione zadanie, bo chwilę wcześniej spotkała mnie bardzo miła niespodzianka, z powodu której zapomniałem, co chciałem żołnierzom przekazać… 😉 Dowódca Brygady – płk Jarosław Gromadziński poprosił mnie o zejście z trybuny i odznaczył mnie tytułem „Przyjaciela Zawiszaka”. Dzisiaj takie wyróżnienie odebrali także Dyrektor COS w Warszawie – Pan Cezary Jurkiewicz oraz Pan Michał Jasudowicz ze Związku Sybiraków w Giżycku.

Było to dla mnie duże zaskoczenie i za razem niesłychanie miła niespodzianka. Z Dowódcą Brygady spotykam się bardzo często i poruszamy wiele ważnych tematów związanych dotyczących współpracy miasta z wojskiem, planach i możliwościach rozbudowania tejże współpracy oraz perspektywach na najbliższe lata. Wojsko dla Giżycka jest bardzo ważnym partnerem, który zapewnia nam nie tylko bezpieczeństwo narodowe, ale wpływa także na lokalne życie gospodarcze i kulturalne. Obecność wojska to niezaprzeczalny atut. Nasza Brygada jest jedną z większych w kraju. Nie mam nic przeciwko, aby stała się największą… 😉 Dlatego uważam za rzecz fundamentalną dbanie o dobre relacje z wojskiem, bo na żołnierzach można polegać jak na Zawiszy. A na naszych, z powodu Patrona, to nawet podwójnie! 🙂
Jeszcze raz dziękuję za to niesłychanie miłe wyróżnienie i cieszę się, że niektóre problemy możemy rozwiązywać wspólnie.