Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Za nami największe wydarzenia lata, ale przed nami ciekawy wrzesień

Wojciech Iwaszkiewicz, 14 sierpnia 2016

Półmetek wakacji już za nami. Za nami też największe nasze imprezy, z których chyba najliczniejszą publicznością mogą się poszczycić Mazury Air Show, Mazury Hip-Hop Festiwal i „Operacja Boyen” czyli nowa odsłona „Święta Twierdzy”. W tym roku siły zostały połączone z Towarzystwem Miłośników Twierdzy Boyen i wyszło z tego czterodniowe duże wydarzenie, które obejrzały tysiące widzów. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, rekonstruktorom, którzy przybyli do nas nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, a także 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej za włączenie się w organizację. Szczególny klimat nadała obecność specjalnych „rekwizytów” takich jak samochód z lat ’20 ubiegłego wieku, motorower (notabene poprzez swojego właściciela związanego z 22 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Malborku; tej samej, z której pochodził Mig-29 na mazury Air Show) czy nasza nowa replika armaty, która obecnie została ustawiona na wałach oraz prawdziwe działo biorące udział w rekonstrukcji. Całości dopełniły konie z mławskiej stajni „Tarpan” i świetnie zorganizowana pirotechnika.

Dzięki defiladzie oraz inscenizacjom w Lesie Miejskim i pod mostem obrotowym „Święto Twierdzy” wyszło poza mury fortyfikacji i tę drogę należy kontynuować. Tegoroczna edycja pokazała, że warto też to wydarzenie wzbogacać i rozwijać… I są już pomysły i pierwsze ustalenia na przyszły rok! Zapowiada się jeszcze dłużej i jeszcze ciekawiej… Wielkie podziękowania i gratulacje należą się przede wszystkim Giżyckiemu Centrum Kultury, Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen oraz mojemu Zastępcy – Romanowi Łożyńskiemu, który nawet brał czynny udział w kilku wydarzeniach.

armata_2_las
W tym roku twierdza wzbogaciła się o kolejny rekwizyt – replika armaty kaliber 12 cm. Już ustawiona w swoim właściwym miejscu na wałach twierdzy.

kempa_discovery
Niezastąpiony komentator dr Robert Kempa – historyk, Dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej oraz radny Rady Miejskiej.

rekonstrukcja_defilada_6
Goście z Francji. 😉

rekonstrukcja_defilada_5
Wojska Pruskie.

rekonstrukcja_defilada_4
Defiladę otwierała replika ciągnięta przez konie…

rekonstrukcja_defilada_3
…a zamykali ułani na koniach.

twierdza_rekonstrukcja_2016_5
Na polu walki. W tym roku tę rolę pełnił majdan.

twierdza_rekonstrukcja_2016_4
Oryginalna armata z I wojny. Bardzo udane wystrzały połączone z zsynchronizowaną eksplozją na polu walki.

twierdza_rekonstrukcja_2016_7
A oto ów ciekawy samochód na polu walki.

sky_magic_noc
„Święto Twierdzy” zakończyły nocne skoki spadochronowe. Skoczkowie w zupełnych ciemnościach wyskoczyli z ponad 1000 m i z odpalonymi racami i diodami na kombinezonach precyzyjnie wylądowali na majdanie twierdzy. Brawo!

Dokładnie tydzień temu ta sama grupa – Sky Magic otwierała Mazury Air Show – zdecydowanie największą pod względem liczby widzów imprezę. To efekt tytanicznej pracy wielu osób, ale przede wszystkim Stanisława Tołwińskiego z Aeroklubu Krainy Jezior (dziękuję!). Ciekawostką jest, że Mazury Air Show ma wiele elementów wspólnych z „Operacją Boyen”. Na pewno największą atrakcją pokazów lotniczych był pokaz Miga-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W ten weekend Baza była reprezentowana również przez rekonstruktorów. Witamy zatem ponownie w Giżycku!
mas_mig29_3
Za sterami Miga-29 por. Rafał Pinkowski z Malborka.

mas_hercules_2
Chyba największy samolot w polskim wojsku – Lockheed C-130 Hercules z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Do Giżycka nadleciał z Szyman.

mas_sar_4
Niezawodni ratownicy z Mińska Mazowieckiego.

mas_kaunas
Grupa akrobacyjna z Kowna (Litwa).

hiphop2016_2
fot. Łukasz Puła

I na koniec widownia z tegorocznej edycji Mazury Hip-Hop Festiwalu, który tradycyjnie odbywał się… w twierdzy. MHHF także zgromadził wielotysięczną widownię… A przed nami ciekawy wrzesień w twierdzy: „Festiwal Fantastyki” (9-11 września), Mazurski Zlot Samochodów Zabytkowych (17-18 września), Runmageddon „Twierdza” (24 września) i Festiwal Dawnych Komputerów i Gier (27-28 września). Giżycko to nie tylko wakacje.