Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Na święcie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku

Wojciech Iwaszkiewicz, 21 sierpnia 2016

Sobotę spędziłem w okolicach Malborka, a dokładniej – na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, gdzie odbywało się święto jednostki połączone z dniem otwartym i pokazami lotniczymi. To właśnie z 22 Bazy pochodził MiG-29 pilotowany przez Pana por. Rafała Pinkowskiego, prezentujący się dwukrotnie na ostatnich pokazach Mazury Air Show nad Niegocinem. Jak przystało na okoliczności – na uroczystość udaliśmy się samolotem, a konkretnie był to An-2 Aeroklubu Krainy Jezior. Za sterami doświadczeni piloci – Stefan Weker i Krzysztof Krawcewicz również związani z naszymi pokazami lotniczymi. Panowie, dziękuję za bezpieczny lot i gratuluję umiejętności.

an_2_2

Udaliśmy się do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego nie tylko, aby złożyć życzenia z okazji święta, ale także by podziękować Dowódcy – Panu płk. pil. mgr. inż. Leszkowi Błachowi oraz por. pil. Rafałowi Pinkowskiemu, a także Dowódcy 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego Panu płk. dypl. inż. pil. Rościsławowi Stepaniukowi, którego na uroczystości reprezentował Zastępca – Pan płk dypl. pil. Robert Cierniak. Przekazując kilka pamiątkowych upominków, podziękowałem za pomoc w organizacji największej imprezy lotniczej na Mazurach i zapraszając do Giżycka pozdrowiłem od mieszkańców naszego miasta. Podziękowałem nie tylko za udział w Mazury Air Show, ale także za pomoc przy organizacji „Święta Twierdzy Boyen”, bo tutaj udział żołnierzy 22 Bazy z Malborka również był znaczący.

malbork_dyplomy

malbork_dyplomy_2

Stojąc na płycie lotniska w oczekiwaniu na zgodę na start mieliśmy świetnie miejsce do podziwiania przelatujących bardzo blisko samolotów. Bliżej już się dało. Tuż obok nas przeleciał w bliskiej odległości m.in. MiG-29 pilotowany właśnie przez por. R. Pinkowskiego, który zaprezentował nieco bardziej urozmaicony program, ale i warunki pogodowe były korzystniejsze od tych podczas Mazury Air Show.

mig_29_dym

Tutaj widzimy Pana porucznika w podejściu do lądowania. Pozdrawiamy!

mig29_ladowanie

Na malborskim niebie można było także podziwiać dwa F-16 Tiger Demo Team Poland.
malbork_f16

Open Air Day w Malborku rozpoczął się od części oficjalnej. Były także występy zespołów działających przy klubie 22 Bazy, co urozmaiciło oczekiwanie na pierwszy start.

malbork_defilada

malbork_wystepy


Bardzo dziękuję S. Tołwińskiemu za zorganizowanie tej ciekawej wyprawy, która jednocześnie była dobrym przykładem na potwierdzenie znaczenia transportu lotniczego. Od tego raczej odwrotu już nie ma. Dla lotnictwa, moim zdaniem, nadchodzą dobre czasy. Licencja staje coraz bardziej dostępna, a do latania nie potrzeba wcale mieć własnego samolotu, ponieważ coraz powszechniejsze staje się wypożyczanie maszyn.

Przelot z Wilamowa z międzylądowaniem w Olsztynie zajął nam nieco ponad godzinę. Na dojazdach do Bazy Lotnictwa w Malborku, podobnie jak podczas Mazury Air Show, tworzyły się ogromne korki. W czasie pokazów spotkałem kilka osób, które doskonale znają Giżycko i bardzo często u nas bywają i deklarują, że odwiedzą nas ponownie. Bardzo mnie cieszą dobre relacje z Wojskiem. Zarówno udział samolotów, jak i 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wnosi wiele jakości i ten kurs należy utrzymać.