Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Świetna wiadomość! Wojsko może nam pomóc wybudować most!

Wojciech Iwaszkiewicz, 1 września 2016

Od wielu lat nie tylko się mówi, ale mam wrażenie, że również oczywistym stała się potrzeba budowy dodatkowego mostu i chyba coraz częściej doświadczamy skutków braku takiej niezależnej, wewnątrzmiejskiej przeprawy, która służyłaby przede wszystkim giżycczanom do ruchu lokalnego. Takiego rodzaju odczucia szczególnie nasilają się wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego, gdy przy zamkniętym dla ruchu kołowego moście obrotowym cały strumień pojazdów trafia na drogę krajową (czyli naszą „obwodówkę”). Dotyczy to także giżycczan, którzy aby dojechać na „Wyspę” lub z „Wyspy” do centrum są zmuszeni korzystać z ul. Obwodowej i w ten sposób dodatkowo zwiększają zagęszczenie pojazdów na „obwodówce”. Układ komunikacyjny naszego miasta pochodzi w zasadzie sprzed wojny i przy tak dużej liczbie samochodów, która zwielokrotnia się w sezonie letnim, staje się po prostu niewydolny. Sprawę właśnie dodatkowo komplikuje konieczność zamykania mostu obrotowego, i w ten sposób wszystkie pojazdy siła rzeczy kierują się na jedyną przeprawę drogową – na ul. Obwodowej. Oczywistym jest zatem, że drugi most rozwiązałby w dużej mierze ten problem.

W swoich deklaracjach duży nacisk położyłem na rozwiązania komunikacyjne, a przede wszystkim na przyspieszenie procesu budowy mostu drogowego, aby kanał łączył, a nie dzielił. Budowa mostu to ogromna inwestycja pod względem finansowym i organizacyjnym, dlatego wymaga czasu, bo praca musi być wykonana od podstaw. Ale jednocześnie to inwestycja niezwykle ważna i wydająca się być kluczową dla komunikacji, a także bezpieczeństwa. Dlatego postanowiłem zwrócić się z prośbą o pomoc do wojska. Giżycko jest miastem garnizonowym, a obiekty wojskowe leżą po obu stronach kanału. Było trochę rozmów, ustaleń… i właśnie nadeszła wiadomość od Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych – Pana Generała broni dr. Mirosława Różańskiego: jest możliwość wsparcia budowy przez wojsko! To naprawdę świetna wiadomość. Obecnie ustalamy warunki i wszystko wskazuje na to, że niebawem przystąpimy do projektowania, aby być gotowym na 2018 rok. Wstępna lokalizacja: ul. Łuczańska – ul. Jasna, z dojazdem do ul. Sikorskiego. Ten przebieg jest najmniej problematyczny. Zostawiliśmy już rezerwę przy pasie drogowym na Al. Wojska Polskiego, przejęliśmy już ul. Łuczańską, mamy także teren przy ul. Jasnej. Chwilowo zawiesiłem projektowanie nowego budynku mieszkalnego na ul. Sikorskiego – do czasu opracowania rozwiązania komunikacyjnego w rejonie nowo projektowanego skrzyżowania Jasna / Sikorskiego. Most ma być dwukierunkowy dla pojazdów do 3,5 tony.

Przed nami duże zadanie. Ale mam nadzieję, że się powiedzie, bo budowa drugiego mostu jest bardzo ważna. Niestety decyzję musimy podjąć szybko. Jeszcze przed otrzymaniem wyników analizy ruchu. Wydaje się jednak, że potencjalnych lokalizacji dodatkowego mostu nie jest za dużo. Przedłużenie ul. Łuczańskiej, moim zdaniem ma najmniej wad i jest potencjalnie najłatwiejsze w wykonaniu, a jednocześnie pozwoli relatywnie szybko rozwiązać problemy komunikacyjne – nie tylko mieszkańców „Wyspy Giżyckiej”.


Dziękuję Panu Generałowi dr. Mirosławowi Różańskiemu, Panu Pułkownikowi dr. Jarosławowi Gromadzińskiemu oraz wszystkim zaangażowanym w tę sprawę. To co prawda początek (początki zawsze są przecież najtrudniejsze), ale jakże ważny krok. Przy wsparciu wojska sprawa może być załatwiona o wiele szybciej. To jedna z lepszych wiadomości, jakie w tym roku do mnie dotarły..
. 🙂