Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Koncepcja nowej plaży. Trwa analiza zgłoszonych uwag

Wojciech Iwaszkiewicz, 27 października 2016

Standard obecnej plaży miejskiej chyba nikogo nie zadowala i nie trzeba szczególnie przekonywać do zmian. Teren ten zasługuje na zdecydowanie lepsze zagospodarowanie, bo przez kilka miesięcy w roku odwiedzają go tysiące ludzi i staje się swoistym centrum Giżycka. Traktowany jest przeze mnie priorytetowo i dlatego każda zmiana wymaga przemyślanych i odpowiedzialnych decyzji. Obecna koncepcja powstała na bazie koncepcji, która zwyciężyła w konkursie architektoniczno – urbanistycznym w 2014 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Przede wszystkim pojawiła się nowa istotna okoliczność – inwestor zamierzający wybudować restaurację na wodzie. To spowodowało konieczność dostosowania opracowania do nowych warunków. Z tego powodu inwestor zobowiązał się opracować zmiany koncepcji na swój koszt i przekazać je Miastu nieodpłatnie.

Przedstawione opracowanie jest autorstwa giżyckiej pracowni „Chiliart”. Specyfika Giżycka jest autorom doskonale znana, a potrzeby – moim zdaniem – bardzo dobrze zdiagnozowane. Przed przekazaniem nam obecnej wersji koncepcji przedyskutowaliśmy ją wielokrotnie. Choć formalnie nie ma takiego obowiązku, postanowiłem jednak poddać jeszcze tę wersję pewnej dyskusji i poprosiłem Państwa o uwagi. Za kilka dni będą one kolegialnie analizowane. Najwięcej uwag zawierało słowo „beton” i do tego chciałbym się już teraz odnieść, bo nie w pełni się z tym zgadzam. Betonu u nas rzeczywiście na nabrzeżu jest dużo… ale raczej nie z powodu utwardzonych alejek, a np. z powodu ponad 1000 niepotrzebnych gwiazdobloków, których usunięcie będzie bardzo trudne (analizujemy możliwości po zakończeniu trwałości projektu przebudowy mola). Przypomnę, że w pierwszym zakresie modernizacji plaży przewidujemy rozbiórkę betonowych nabrzeży (czyli betonu ubędzie) i urządzenie szerokiej (dużo większej) piaszczystej plaży. Potrzebujemy jednak wygodnych i funkcjonalnych ciągów komunikacyjnych, na których będą akcenty małej architektury i zieleń. Sprawę skonsultowałem już z architektem krajobrazu – moim doradcą Elwirą Wołowicz, która podpowiedziała, jak funkcjonalnie można to urządzić. Oczywiście wszystko zostanie jeszcze przedyskutowane i przeanalizowane, jednak zależy mi, aby faza realizacji rozpoczęła się jak najszybciej.

Podsumowując: na bazie koncepcji zwycięskiej opracowana została obecna wersja uwzględniająca nowy obiekt. Modernizacja plaży zakłada kilka etapów. W pierwszym powstanie szeroka piaszczysta plaża, rozebrane zostaną betonowe umocnienia oraz powstanie zupełnie nowa strefa gastronomiczna i ciągi piesze. Zakładamy, że pierwszy etap może potrwać do 2018 roku, ale kiedyś trzeba go rozpocząć… czym szybciej tym lepiej.