Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Święto Niepodległości to dzień radosny

Wojciech Iwaszkiewicz, 12 listopada 2016

Wczorajszy dzień zapamiętamy jako wyjątkowo radosny. Nie tylko z powodu obchodów Narodowego Święta Niepodległości, ale również ze względu na doskonałą formę „Biało – Czerwonych”. Trzeba przyznać, że nasza Reprezentacja doskonale zaakcentowała nasze narodowe święto nie tylko wynikiem ale i hasłem polskiego futbolu „Łączy nas piłka”. Wczorajsze zwycięstwo z Rumunią z pewnością zjednoczyło i scaliło wiele grup i środowisk, bowiem zawsze trzeba szukać tego, co łączy, a nie dzieli. Patriotyzm nie polega bowiem na wstawieniu barw narodowych na profilu w serwisie społecznościowym. Patriotyzm to przede wszystkim postawa.

Wczorajsze giżyckie obchody Dnia Niepodległości odbyły się w nieco zmienionej formule. We współpracy z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną postanowiliśmy wprowadzić element radosnego świętowania, organizując w Parku im. Rogera Goemaerea po części oficjalnej piknik patriotyczny. Zawsze brakowało mi takie zaakcentowania Dnia Niepodległości, aby po złożeniu kwiatów, nie rozchodzić się, a zachęcić do pozostania, do rozmów i wspólnego świętowania. Myślę, że ten kierunek jest właściwy i może się przyjąć. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu wojskowego oraz wojskowa grochówka. Choć nie padało, przydał się także namiot, w którym można było usiąść przy ławach.

11_listopada_2016_1

11_listopada_2016_3

W Święto Niepodległości tradycyjnie rozegraliśmy z Brygadą mecz towarzyski „Samorząd vs. Wojsko”. Po zaciętym pojedynku wraz z końcowym gwizdkiem na tablicy był remis 3:3. O wszystkim zdecydowały rzuty karne, w których okaszaliśmy się skuteczniejsi o jedną bramkę… Odczytaliśmy to jako dobrą wróżbę na wieczorny mecz Reprezentacji z Rumunią. Sprawdziło się. 😉

15gbz_samorzad_mecz

Bardzo dziękuję Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – Panu płk. dr. J. Gromadzińskiemu za pomoc w organizacji Dnia Niepodległości oraz żołnierzom, wszystkim służbom mundurowym, Giżyckiemu Centrum Kultury, MOSiRowi, wszystkim osobom zaangażowanym w prace a także gościom uczestniczącym w uroczystościach – w szczególności Pani Marszałek Wioletcie Śląskiej – Zyśk, radnym Rady Miejskiej: Przewodniczącemu Ryszardowi Błoszko, Wiceprzewodniczącemu Janowi Sekcie, Marzennie Sroce i Andrzejowi Jelcowi, którzy wraz ze mną w imieniu samorządu składali kwiaty pod pomnikami i oczywiście Mieszkańcom Giżycka, którzy postanowili wspólnie świętować. Specjalne podziękowania należą się także organizatorom innych wydarzeń związanych z 11 listopada oraz zawodnikom, którzy zagrali na hali MOSiRu – żołnierzom Brygady i zawodnikom z drużyny samorządowej: Markowi Grochowskiemu, Jerzemu Gawareckiemu, Grzegorzowi Bierciowi, Piotrowi Łukaszewiczowi, Szymonowi Jabłońskiemu i Maciejowi Kudykowi.

Czas szybko płynie. Niebawem będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Na tę rocznicę trzeba będzie przygotować coś szczególnego…