Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Pierwsza oficjalna wizyta amerykańskich żołnierzy

Wojciech Iwaszkiewicz, 28 lutego 2017

Zbliża się czas, gdy na naszych ulicach widok amerykańskiego żołnierza raczej nie będzie dziwił. Od 1 kwietnia wielonarodowy batalion, który będzie stacjonował w Bemowie Piskim, wejdzie w skład 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, a tym samym Bemowo stanie się kolejnym garnizonem naszej Brygady. Pierwsza wizyta już za nami. Dzisiaj w Giżycku gościliśmy żołnierzy amerykańskich z jednostki odpowiedzialnej za kontakty z ludnością cywilną (US Army Civil Affairs / dowódca, zastępca, specjalista ds. informacji, ratownik medyczny). Amerykanom towarzyszył mjr W. Zaborowski z Jednostki Integracji Sił NATO, który jednocześnie bardzo sprawnie objaśniał Amerykanom nasze realia. Było o tyle łatwiej, że Pan major spędzał u nas niegdyś wakacje… 🙂 Dziękuję, Panie Majorze, za wszystkie miłe słowa i za świetnie wykonaną pracę!

Pozostał już tylko miesiąc do przyjazdu około 1500 Amerykanów, Brytyjczyków, Rumunów, a później jeszcze Chorwatów. Żołnierze będą przebywali u nas rotacyjnie, a ich pobyt będzie trwał od 6 do 9 miesięcy. To będzie czas, w którym wzajemnie będziemy poznawać swoje zwyczaje, kulturę i weryfikować wzajemne oczekiwania. Na początku na pewno będziemy się bacznie sobie przyglądać… ale z każdą następną zmianą powinno być już łatwiej.

Dzisiejsze spotkanie było bardzo istotne. Ustaliliśmy wiele ważnych kwestii, które mogą być kluczowe nie tylko dla zachowania podstawowych zasad szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ale także dla gastronomii, handlu, czy rynku usług. Zainteresowałem Amerykanów także szeroką działalnością naszych klubów sportowych. Szczególną uwagę zwrócili na lodowisko i sporty walki. Jeżeli ktoś z Państwa chciałby przekazać wojskowym kontakt, aby zaprosić do wspólnego treningu, proszę o przesłanie danych na mój adres e-mail: burmistrz@gizycko.pl. Po sprawdzeniu przekażemy je Dowódcy, a będzie to o tyle istotne, że będą to dane rekomendowane, a więc traktowane przez naszych gości jako wiarygodne. Niebawem wydamy nasz informator, więc czas jest tutaj istotny.