Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

JiMBox już dotarł!

Wojciech Iwaszkiewicz, 28 marca 2017

Jak co roku od kilku lat 2 kwietnia Polska zaświeci na niebiesko, ponieważ właśnie tego dnia obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym i jest ogromnym problem społecznym. Obecnie diagnozowany jest już u 1 dziecka na 100! Dzieci z autyzmem są często niesprawiedliwie oceniane, ich zachowania są nieakceptowane i wciąż dla wielu niezrozumiałe. Dzieje się tak, ponieważ świadomość w tym zakresie jest wciąż zbyt uboga. Dlatego warto wziąć udział w choćby w jednym z zaplanowanych wydarzeń.

Najwięcej będzie się działo w niedzielę (2 kwietnia). O 11.00 z Pasażu Portowego wystartuje „Marszobieg Dla Autyzmu” organizowany przez Stowarzyszenie „Podaruj Dziecku Radość”. Meta na Wzgórzu Św. Brunona.

Od 13.00 do 17.00 z kolei Klub Rodziców JiM zaprasza do Ekomariny, gdzie będzie działać punkt informacyjny – przeznaczony dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu. W punkcie, od rodziców oraz psychologów z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Giżycku będzie można się dowiedzieć np. jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. Odbędzie się także kiermasz wielkanocny, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Szansa” działające przy SOSW w Giżycku. Jak zawsze można liczyć także na Centrum Aktywnego Wypoczynku „Gwarek”, Cukiernię „U Adama” oraz Cafe Lavenda & Vege Bar. Ponadto swoją pomoc zaoferował Ośrodek jeździecki „Anula” w Nowym Harszu i motocykliści z Giżyckiego Klubu Motocyklowego „V-Boyen”. Warto zajrzeć do Ekomariny.

Właśnie dotarł do nas również specjalny „JiMBox” z Fundacji JiM, który zawiera cały zestaw niezbędnych przedmiotów. Część z nich już jest na korytarzach Urzędu. Okna Ratusza także zaświecą niebawem na niebiesko. Jeżeli chcecie Państwo przyłączyć się choćby symbolicznie do tej akcji – aby się wzajemnie wspierać, można pobrać specjalną aplikację JiMApp i o 20.00 zaświecić na niebiesko telefonem.

O 20.00 na Pasażu Portowym w Giżycku zakończy się tegoroczne „Świecenie na Niebiesko”. W obchodach pomoże Straż Miejska, policja w Giżycku, straż pożarna i straż leśna z Nadleśnictwa Borki. W tym roku przygotowałem pewną niespodziankę – będą specjalne fajerwerki. Organizatorem i koordynatorem kacji jest Aneta Furmaniak z Fundacji JiM. (a.furmaniak@jim.org ; tel. +48 793 66 21 52)


Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Giżycku oraz Fundacja Centrum Doradztwa i Rozwoju Osobistego organizują także III Konferencję „Autyzm – diagnoza i co dalej…?”, która odbędzie się 7 kwietnia 2017 (piątek) w sala konferencyjnej „Biłas & Synowie”. Udział w Konferencji jest bezpłatny. Podczas Konferencji poruszane będą także tematy dotyczące funkcjonowania dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, uczęszczających do placówek oświatowych. Swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami podzielą się pracownicy PSOUU Koło w Giżycku. Szczegółowy program: www.szkolenianamazurach.pl.