Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Flagę prezentujemy godnie. To jeden z naszych symboli narodowych

Wojciech Iwaszkiewicz, 4 maja 2017

Dzisiaj byłem gościem przedszkolaków z „Bajki”, którzy zaprosili mnie na przedstawienie związane z „Dniem Flagi Rzeczypospolitej”. Dzieciaki przygotowały się bardzo starannie i widać było duże zaangażowanie, a wszystkie role odgrywane były z dużym przejęciem. Gratuluję pomysłów i jeszcze raz dziękuję za zaproszenie. Jedna rzecz zwróciła moją szczególną uwagę – prezentacja wszystkich naszych symboli narodowych było bardzo staranne i przede wszystkim… prawidłowe. A jak się okazuje, wcale nie jest to takie oczywiste i powszechne…

Podczas ostatnich kilku dni mogliśmy obserwować różne sposoby eksponowania flagi i barw narodowych. Obserwując niektóre sytuacje, myślę, że warto przypomnieć kilka podstawowych zasad, aby robić to zgodnie z obowiązującymi zasadami, ponieważ symbolom narodowym należy się honor i szacunek.

Pierwsza dość powszechnie zauważalna nieprawidłowość to używanie flagi z godłem (takiej, jak poniżej).

Flaga narodowa jest jedna. Biało – czerwona z dwoma poziomymi pasami jednakowej szerokości, o ściśle określonych proporcjach wymiarów: 2:3, 1:2, 3:5 lub 5:8. Flagi z godłem są zarezerwowane jedynie dla polskich przedstawicielstw i misji (także wojskowych) za granicą, dla statków morskich, kapitanatów i bosmanatów portów, lotnisk i lądowisk cywilnych oraz dla cywilnych samolotów podczas lotów za granicą.

Nie używa się jej zatem w kraju np. na balkonach czy budynkach albo na pojazdach.

Na fladze narodowej niedopuszczalne jest także umieszczanie jakichkolwiek napisów. Można to zrobić jedynie na barwach narodowych – czyli na elementach w barwach biało – czerwonych, nieposiadających wyżej podanych proporcji flagi narodowej.

Ponadto warto wiedzieć, że:

 • flaga eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy, nie może być pomięta lub postrzępiona
 • na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi
  flagami

 • flaga nie może służyć do przykrywania pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem, nie może służyć również jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu
 • nie wywieszamy flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze
 • flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody
 • flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem

 • To tylko kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać, gdy eksponujemy flagę lub barwy narodowe. Godne szacunku i podkreślenia jest to, że dba się o to już w przedszkolu. Jednak my wszyscy powinniśmy dawać dobry przykład, aby utrwalać dobre i właściwe wzorce. Niestety, moim zdaniem, zbyt często widzimy dość swobodne i nieprawidłowe eksponowanie flagi narodowej. W sprzedaży są dostępne wszelkie możliwe „odmiany” – z napisami, z rysunkami, o nieprawidłowych barwach…, a mam wrażenie, że rzadziej można dostać te prawidłowe. A jest to bardzo ważna sprawa, bo dotyczy naszych narodowych symboli. Pamiętajmy o tym i przekazujmy dobre wzorce. Czczenie symboli narodowych jest tylko wówczas godne, gdy robi się to zgodnie z zasadami.

  Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.