Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Poznajmy miasta partnerskie. Troki

Wojciech Iwaszkiewicz, 4 czerwca 2017

Odwiedziłem już Kwerfurt, Dubno i Grodzisk, lecz choć do Trok mamy tylko 260 km, do tej pory jakoś nie dane mi było udać się do naszego litewskiego miasta partnerskiego. Głównie dlatego, że termin święta miasta w ostatnich dwóch latach pokrywał się z „Dniami Giżycka”. W tym roku co prawda było podobnie, lecz już w zeszłym roku zadeklarowałem swój osobisty udział w Święcie Trok i to zobowiązanie wypadało wypełnić. W tym roku w moim imieniu i Rady Miejskiej życzenia Państwu składali Przewodniczący Rady – Cezary Piórkowski i Zastępca Przewodniczącego – Jan Sekta.

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Trok jest wzniesiony na wyspie średniowieczny zamek. Warownia jeszcze 100 lat temu była w znacznej części zrujnowana, lecz po odbudowie robi imponujące wrażenie i jest jedną z większych atrakcji nie tylko Trok, lecz nawet całej Litwy. To także swoisty „główny bohater” święta miasta, ponieważ bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się doroczny pokaz światła i dźwięku (dosłownie) na zamku.

Troki mają wiele wspólnego z Giżyckiem, nie tylko z powodu partnerstwa z bogatą historią. Miasto bowiem – podobnie jak Giżycko, położone jest nad jeziorami, znajduje się tutaj ośrodek przygotowań olimpijskich i widać na jeziorze żagle. Miasto jest bardzo urokliwe i ma kilka dość ciekawych osobliwości. Spotkać można tu również Karaimów i poznać ich kuchnię. To podobno jeden z trzech koniecznych warunków pobytu w Trokach. Tak przynajmniej twierdzą Karaimowie… 😉 Obecnie też budowane jest duże rondo… 🙂

W okolicy Trok znajduje się także okazały XIX – wieczny pałac rodu Tyszkiewiczów. Obecnie poddawany jest renowacji, w której uczestniczą również polscy specjaliści. Nie tylko sam pałac i park robią wrażenie, ale także widok z tarasu, choć nam może wydać się jakby nieco znajomy…

Święto Trok to także tradycyjna parada, w której bierze udział wiele instytucji. Są także polskie akcenty…
(z lewej: Pani Maria Pucz – wicemer rejonu trockiego, prezes oddziału Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w rejonie trockim)

Na święto Trok przyjechało wielu gości. Byli parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, ale również delegacje samorządów partnerskich z Gruzji, Ukrainy, Białorusi i Polski – Malborka, gminy Giżycko i oczywiście – Miasta Giżycka. Herby wszystkich partnerów zostały umieszczone na okazałym torcie.

System administracyjny i podziału kompetencji na Litwie znacznie różni się od polskiego i nie podejmuję się nawet go przybliżać… Litwa to także dużo mniejsze Państwo – obecnie zamieszkuje je około 2 milionów ludzi (dla porównania – nasze województwo ok. 1,5 miliona). Troki mają około 6 tysięcy mieszkańców, lecz ze względu na duży ruch turystyczny, na pewno sprawiają wrażenie dużo większego ośrodka. Gości przyjmuje się tutaj z dużą otwartością, a wieloletnie kontakty i wspólne znajomości bardzo ułatwiają współpracę. Obecnie wraz z Gminą Giżycko i Trokami realizujemy wspólny projekt z Interreg VA Litwa – Polska 2014-2020, w ramach którego poprawimy infrastrukturę w amfiteatrze na twierdzy oraz zakupimy scenę mobilną wraz z wyposażeniem do organizacji imprez i wydarzeń (oświetlenie, nagłośnienie, mikroporty, laptop, namioty). W ramach działań artystycznych odbędzie się Ludowy Festiwal Pieśni i Tańca z udziałem zespołów z Polski i Litwy (Gmina Giżycko), zorganizowane zostaną warsztaty kulturalne z udziałem dzieci i młodzieży z Polski i Litwy (Giżycko, Troki) oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny połączony z warsztatami z udziałem zespołów z Polski i Litwy (Troki).

Ostatnie wybory to również zmiany w samorządzie Trok. Od dwóch lat stanowisko Mera rejonu trockiego piastuje Pani Edita Rudelienė. Myślę, że Pani Mer z chęcią nas odwiedzi, bo w przygotowaniu jest kilka wspólnych wydarzeń. Zapraszamy.