Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Pozytywne zmiany na twierdzy AD 2017

Wojciech Iwaszkiewicz, 22 października 2017

Kontynuujemy inwestycje, remonty i budowanie potencjału naszej twierdzy. Nowe oblicze zyskuje kolejny odcinek muru Carnot’a. Dzieje się to dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku nowy wygląd otrzyma kolejny fragment przy bramie kętrzyńskiej i brama giżycka.

Przy dofinansowaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego remontujemy warsztat zbrojmistrza. Remont wkracza w ostatnią fazę, niebawem rozpoczną się roboty wykończeniowe i zagospodarowywanie terenu.

Twierdza też nam się nieco „powiększyła”, bo nabyliśmy właśnie teren wraz z budynkami użytkowany do tej pory przez spółkę „Serex”. Budynki te są w bardzo dobrym stanie, ponieważ były użytkowane i konserwowane. Planując remont Koszarowca Nr 1 (to ten przy wejściu na twierdzę) zyskujemy budynki, do których będziemy mogli przenieść dotychczasową działalność prowadzoną w koszarowcu czyli ekspozycję i schronisko. Poza tym obecnie twierdza ma jednego gospodarz.

Twierdza ma ogromny potencjał. Może być obiektem, który przyniesie nam wiele korzyści. Trzeba jednak najpierw w nią zainwestować. Planujemy co roku podnosić jej atrakcyjność, aby móc sukcesywnie przedłużać jej działalność. Ten proces został już zapoczątkowany, jednak coraz ciężej dogonić postępujące szkody. Niestety zbyt długo ten obiekt był traktowany jak kula u nogi. Trzeba jednak być optymistą. Tak unikatowy zabytek już dziś jest samoistnym muzeum Wielkiej Wojny. Docelowo powinno tu funkcjonować muzeum. Twierdza jest tym, co nas wyróżnia. Nasza twierdza została uznana w ubiegłym roku za Turystyczny Produkt Roku. I tę drogę należy kontynuować, rozwijać i uatrakcyjniać. W przygotowaniu jest modernizacja oświetlenia, remont widowni amfiteatru i ścieżki rowerowe wokół fortyfikacji.