Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Twierdza dostępna bez opłat

Wojciech Iwaszkiewicz, 5 listopada 2017

Nadeszła jesień, zwiedzanie Twierdzy Boyen do końca marca jest bezpłatne, jednak jeżeli ktoś z Państwa wybiera się na twierdzę, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim należy zachować ostrożność podczas chodzenia po śliskich o tej porze roku ścieżkach, ale także ze względu na prowadzone prace remontowe w bramie giżyckiej i na majdanie.

O czym należy pamiętać?

  • trwa remont bramy giżyckiej, mogą wystąpić utrudnienia, proszę zwracać uwagę na oznakowanie
  • brama otwierana jest o 9:00, a zamykana o 15:00 (przez cały tydzień)
  • laboratorium prochowe i stajnia z wozownią są otwarte przez cały tydzień (w razie pytań: laboratorium prochowe tel. 798 612 924, stajnia z wozownią tel. 798 612 841)
  • wystawa w koszarowcu Nr 1 tylko dla grup zorganizowanych i po wcześniejszym ustaleniu z biurem twierdzy (tel. 87 428 83 93, 502 058 410, piotr.wasniewski@gck.gizycko.pl)
  • pamiętajmy, że ze względu na trudne warunki atmosferyczne trasy zwiedzania mogą być śliskie
  • w razie innych zdarzeń – tel. do dozorcy 797 832 552

Warto też zwrócić uwagę, że dobiegł końca II etap remontu muru Carnot’a, który był realizowany (podobnie jak I etap i remont bramy giżyckiej) z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posiadamy też dokumentację na kolejny odcinek – od bramy giżyckiej w kierunku bramy kętrzyńskiej. Twierdza wymaga dużych, a nawet baaaardzo dużych nakładów. Są miejsca, które wymagają pilnej interwencji, aby nie doszło do takiej sytuacji, jak wiosną 2015 r., gdy osunął się duży fragment kamiennego cokołu.

Tak to wówczas wyglądało: A tak to samo miejsce wygląda dziś:

Mur Carnot’a po renowacji także nabiera wyglądu… Zgodnie z deklaracją: „Zrewitalizujemy i zagospodarujemy obiekty Twierdzy Boyen”… Ciąg dalszy nastąpi. 😉