Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Miejski Zakład Komunalny w przededniu ostrego startu

Wojciech Iwaszkiewicz, 28 listopada 2017

Zakończył się pierwszy etap tworzenia Miejskiego Zakładu Komunalnego powołanego w marcu, pogoda robi się coraz bardziej zimowa, więc powoli będziemy dostrzegać maszyny i pracowników MZK na naszych ulicach i chodnikach. Zakład formalnie rozpoczął działalność z chwilą zatrudnienia Dyrektora – czyli od 1 lipca 2017 r. Czasu do nabycia doświadczeń nie było zatem za wiele, ale warto już po prawie 5 miesiącach przekazać Państwu najważniejsze informacje. Również dlatego, że w obiegu pojawiło się też dużo plotek i niedomówień; często krzywdzących dla załogi, na której ciąży olbrzymia odpowiedzialność… i presja. Zacznijmy od przedstawienia obecnego potencjału MZK.

Kadra

 • obecnie zatrudnionych jest 27 osób / w tym 5 to pracownicy administracji
 • czyli 22 osoby to pracownicy zajmujący się zadaniami komunalnymi na terenie miasta

Sprzęt własny / 100% nowy fabrycznie!

 1. Ciągnik duży (z pługiem regulowanym i posypywarką)

 2. Ciągnik średni (z pługiem regulowanym i posypywarką)

 3. Ciągnik mały (z pługiem i posypywarką) + przyczepa

  Ten sam traktor najczęściej wyposażony jest w lekką przyczepę jednoosiową.

 4. Zamiatarka Hako Citymaster 1600 (duża) z pługiem, posypywarką, szczotką obrotową

 5. Zamiatarka Hako Citymaster 600 (mała) z pługiem, posypywarką, szczotką obrotową

 6. Samochód „brygadówka”

Sprzęt użyczony
Na wypadek awarii któregokolwiek z własnych pojazdów lub wyjątkowo niekorzystnych zjawisk atmosferycznych MZK dysponuje dodatkowo samochodem ciężarowym (pługopiaskarką) prywatnej firmy i koparko – ładowarką. Zawarta umowa jest bardzo korzystna – płacić się będzie wyłącznie za wykonaną usługę. MZK nie ponosi więc żadnych opłat w związku z tzw. stanem gotowości do wykonania zleconych usług. Jak sprzęt nie będzie potrzeby – nie będzie kosztów. To bardzo dobra i potrzebna formuła zapewnienia dodatkowego zabezpieczenia.

Materiały

 • 425 ton mieszanki (piach + sól drogowa)
 • 27 ton chlorku magnezu
 • 24 tony soli drogowej

Współpraca

 • Centrum Integracji Społecznej

Od 19 września MZK zajmuje się utrzymaniem czystości ulic – jezdni i ciągów pieszych, administracją targowiska oraz utrzymaniem sieci kanalizacji deszczowej z wyłączeniem zadań inwestycyjnych w tym zakresie, a także wspomaga organizację oznakowania dróg. Najważniejszym jednak wyzwaniem będzie zimowe utrzymanie dróg i ciągów pieszych. Warto zwrócić uwagę na pojazdy HAKO, które są specjalistycznymi urządzeniami wielofunkcyjnymi. Mogą być pługopiaskarką, samobieżną kosiarką, zamiatarką czy maszyną wspomagającą czyszczenie kanalizacji deszczowej.
MZK pracuje w systemie zmianowym (5.00 – 13.00 | 12.00 – 20.00). W razie potrzeby oczywiście te godziny ulegną modyfikacji. Wszelkie problemy związane z zakresem działalności MZK można zgłaszać pod nr. telefonu: 798 615 437

Tworzenie nowego zakładu obarczone jest wieloma ryzykami. Podjęliśmy je świadomie po przeanalizowaniu wszystkich możliwych wariantów. Decydując się na zakup nieruchomości od likwidowanego ZUKu, wiedziałem, że wcześniej czy później zostaną one wykorzystane do zabezpieczenia zadań komunalnych. I tak się stało. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten proces, a kierownictwu MZK oraz pracownikom życzę powodzenia!

Ponieważ otrzymuję całkiem sporo pytań, prezentuję kilka innych zdjęć sprzętu. Przypomnę, że cały sprzęt jest fabrycznie nowy.