Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Najważniejsze informacje ws. 115 mieszkań

Wojciech Iwaszkiewicz, 28 grudnia 2017

Mieszkanie jest jedną z najważniejszych potrzeb. Brzmi może to jak banał, ale to właśnie sprawy mieszkaniowe są zdecydowanie najczęściej poruszanymi podczas rozmów z mieszkańcami. Choć dużo się w Giżycku buduje (obecnie trwa budowa co najmniej 5 wielolokalowych budynków mieszkalnych), cena 1 m2 wciąż jest relatywnie wysoka. Nic zatem dziwnego, że to właśnie problemy mieszkaniowe są najczęściej poruszanymi… Dlatego też od dawna pracujemy nad tym, żeby poprawić sytuację dostępności mieszkań na naszym rynku – najpierw w projekcie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego odbudowując spalony budynek przy ul. Kościuszki oraz kilka miesięcy temu prowadząc negocjacje ws. pierwotnego projektu „Mieszkanie Plus” (wariant z BGK), a teraz w ramach „Mieszkania plus” z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Bardzo często dostaję pytania w tej sprawie (w sumie nie dziwi mnie to, bo na nasze „sondażowe” zapytanie wpłynęło grubo ponad 300 ankiet!), dlatego wszystkim zainteresowanym polecam obejrzenie zapisu konferencji, jaka odbyła się w Warszawie w połowie grudnia, a na której też podpisałem list intencyjny z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa oraz Krajowym Zasobem Nieruchomości ws. budowy 115 mieszkań w Giżycku (w materiale ok. 1:34:02 jest fragment dotyczący Giżycka).

Ten jeden, jedyny czerwony punkt na mapie projektu „Mieszkanie plus” to właśnie Giżycko. Byliśmy gotowi od dawna, bo sprawy mieszkaniowe traktuję priorytetowo i na bieżąco śledzimy wszystkie informacje w tej dziedzienie. Jeszcze jako radny Rady Miejskiej zwracałem uwagę na ten problem podkreślając pilną konieczność zajęcia się tym tematem (miasto ostatnie lokale mieszkalne nabyło wówczas w 2007 r.!). W tym roku oddaliśmy 15 lokali w budynku na ul. Kościuszki (remont po pożarze), zaprojektowaliśmy kolejnych 15 mieszkań w budynku na ul. Sikorskiego i podpisaliśmy list intencyjny na budowę w sumie 115 mieszkań (włączając w to projekt z ul. Sikorskiego).

Najczęściej pytacie Państwo, kiedy będzie kolejny ważny krok i jakie będą obowiązywały kryteria. Na pierwsze pytanie jeszcze nie jestem w stanie precyzyjnie odpowiedzieć. Sądzę, że z pewnością do połowy przyszłego roku (proszę śledzić publikacje w tej sprawie – poinformuję o tym również na blogu); co do drugiego zagadnienia – sprawa również jest w toku. Poniżej prezentuję przykładowe kryteria decydujące o kolejności zawierania umów. Obligatoryjne są tylko te dwa zaznaczone na ciemniejszy kolor – katastrofy i wywłaszczenia.

W sprawach mieszkaniowych, które traktuję jako jedne z najważniejszych, staram się regularnie zachować progres. Uważam to za jeden z filarów miastotwórczych. Przystąpienie do program „Mieszkanie plus” jest jednym z elementów tej polityki. Co ważne – program nie stanowi konkurencji dla deweloperów i spółdzielni, ponieważ jest adresowany do zupełnie innej grupy odbiorców: przede wszystkim zainteresowanych najmem lub nie posiadających zdolności kredytowej albo wystarczających zasobów finansowych na zakup własnego mieszkania. Na koniec podam jeszcze jedną ciekawostkę dotyczą mieszkalnictwa w planowaniu przestrzennym. Chyba każda gmina, miasto dąży do tego, aby mieć jak największą liczę mieszkańców. W związku z tym w miejscowych planach lub studium rezerwuje się dość duże tereny pod budownictwo wielorodzinne. Czy to ma rzeczywiście uzasadnienie? Okazuje się, że (jak wyliczono) gdyby zrealizowano wszystkie zapisane w planach inwestycje, aby zasiedlić wszystkie mieszkania, Polska musiałby liczyć (o ile dobrze pamiętam) około 100 mln ludzi! Nie oznacza to oczywiście, że nie należy planować budowania bloków, ale może też warto zacząć budować wyżej niż 4 piętra…?