Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Giżycka Karta Mieszkańca. Jak to działa?

Wojciech Iwaszkiewicz, 18 lutego 2018

Fot. Tak wygląda prototyp karty. O tę właściwą wniosek zamierzam złożyć do końca lutego…

Za dwa tygodnie pierwsi mieszkańcy odbiorą pierwszą w historii Giżycką Kartę Mieszkańca, która zapewni szereg korzyści i zniżek. Po prostu warto ją mieć. Kto ją może otrzymać? W zasadzie każdy, kto w jakiś sposób buduje budżet naszego miasta; z którego później utrzymujemy miejskie obiekty. Zasada jest prosta: wystarczy w podatkowym zeznaniu rocznym za 2017 rok (PIT) składanym w Urzędzie Skarbowym w Giżycku podać Giżycko (wyłącznie w granicach miasta!) jako miejsce zamieszkania. Wówczas cześć podatku trafi do budżetu miasta, bo trafia tam, gdzie podamy swój adres zamieszkania. „Karta Giżycczanina” jest ściśle związana z podatkiem, więc każdy kto mieszka w Giżycku (uwaga! nie chodzi o zameldowanie, a zamieszkanie), i przez to tutaj opłaca podatek, może liczyć na specjalne korzyści. Pozostali mogą mieć drożej…, ponieważ niejako nie dokładają się do naszego miejskiego budżetu, a do tej pory korzystali z naszej infrastruktury na takich samych zasadach.

Jeżeli zatem ktoś z Państwa mieszka w Giżycku i do tej pory w PIT podawał np. miejsce swojego zameldowania poza Giżyckiem, a chciałby jednak korzystać z karty, powinien w zeznaniu podatkowym podać swoje miejsce zamieszkania (czyli Giżycko; jeżeli wciąż tak jest). I gotowe. Jakie będą korzyści?

Giżyckie Centrum Kultury

  • 20% zniżki na płatne wydarzenia i zajęcia
  • pierwszeństwo w odebraniu bezpłatnej wejściówki na imprezy, gdy liczba miejsc jest limitowana
    /bardzo często wejściówki rozchodzą się, dosłownie w kilka minut! System zapewni, że w pierwszej kolejności trafią do giżycczan/

Kino „Nowa Fala”

  • posiadacz GKM wejdzie na seanse płacąc jak za bilet ulgowy

Twierdza

  • na twierdzę wejdziemy za symboliczną złotówkę. Wraca zatem cena, która była kwestionowana (pytały o to m.in. media w kontekście wyroku sądu w podobnej sprawie). Poza tym zniżka obowiązywała po okazaniu dowodu osobistego. Problem w tym, że nowe dowody nie posiadają adresu… a w starych był adres zameldowania (co nie oznacza przecież adresu zamieszkania). Poza tym obsługa nie ma prawa nikogo legitymować. Karta te problemy skutecznie rozwiązuje.

Basen

  • od września zniżka rzędu 30%

Lodowisko

  • od września rabat od 30% do 40% (w zależności od rodzaju usługi).

Komunikacja publiczna

  • jeszcze w tym roku Giżycka Karta Mieszkańca pozwoli na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na terenie miasta.

Przedszkola

  • pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do przedszkoli prowadzonych przez miasto

Kolejnym etapem będzie włączenie do Programu innych instytucji i partnerów, co pozwoli Giżyckiej Karcie Mieszkańca funkcjonować jako karta lojalnościowa. Każde przyłożenie karty do terminala będzie zapisywane w systemie. Osoby najczęściej korzystające z Karty będą mogły liczyć na dodatkowe bonusy i korzyści. Będą niespodzianki… 😉

Jak wygląda karta?

Podobna jest do karty płatniczej, wyposażona w antenę zapewniającą bezstykową komunikację z terminalami, pasek magnetyczny i kod kreskowy z zakodowanym numerem użytkownika. Graficznie bardzo prosta. Na awersie nawiązująca do miejskiego logotypu, z napisem „Jestem z Giżycka!”. Wiadomo… Rewers z paskiem i kodem oraz adresem strony internetowej. Imię i nazwisko wytłoczone są srebrną czcionką.

Jak otrzymać?

Wnioski o wydanie Giżyckiej Karty Mieszkańca można składać od początku lutego. Przypominam: warunkiem otrzymania jest zamieszkiwanie w Giżycku i rozliczanie podatku dochodowego w giżyckim Urzędzie Skarbowym (okazanie pierwszej strony zeznania PIT za 2017 r. Nie ważne, w jaki masz dochód i jaki opłaciłeś podatek). Uczestnictwo w Programie jest dobrowolne i całkowicie bezpłatne. Przystąpić do Programu można w dowolnym momencie.

Jak to działa?
Siedziba Partnera Programu będzie oznakowana w widocznym miejscu specjalną naklejką. W każdym obiekcie biorącym udział w Programie, będzie zainstalowany elektroniczny terminal. Przykładając do terminala Giżycką Kartę Mieszkańca aktywujemy rabat. Aktualna lista Partnerów i zniżek jest dostępna na stronie gkm.gizycko.pl.

Zachęcam Państwa do złożenia wniosku o wydanie Giżyckiej Karty Mieszkańca, ponieważ zapewni to tańsze niż dotychczas korzystanie z miejskich obiektów. Terminy wprowadzanych zniżek celowo są odroczone (np. aż do września), aby jak największa liczba giżycczan zdążyła odebrać swoją kartę. Zła informacja dla osób spoza Giżycka: będziecie musieli zapłacić nieco więcej… My, giżycczanie w dużej mierze dopłacamy do naszych obiektów i utrzymujemy je z naszych podatków. Dlatego zniżki zwyczajnie nam się należą…. To jest sprawiedliwe: tam gdzie płacę podatki, jestem niejako gospodarzem. Goście oczywiście mogą korzystać z tych samych obiektów, ale na nieco innych zasadach. Taka filozofia pozwoli jeszcze bardziej związać giżycczan ze swoim miastem. Wierzę, że również pozwoli efektywniej budować pewną lojalność i poczucie swoistej współwłasności. Dlatego zależy mi również na włączeniu do Programu lokalnego biznesu, aby poprzez robienie zakupów i korzystanie z usług u lokalnych przedsiębiorców wzmacniać poczucie lokalnej więzi.

Szanowi Państwo, składajcie PIT i zapraszam po Giżycką Kartę Mieszkańca. Będziecie mieli dużo taniej!