Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Najdłuższa Majówka nowoczesnej Europy. Część II: „Święto Flagi Rzeczypospolitej”

Wojciech Iwaszkiewicz, 4 maja 2018

W drugi dzień najdłuższej Majówki przypada w „Święto Flagi Rzeczypospolitej”. Tradycyjnie już od ponad 20 lat odbywają się także Ogólnopolskie Biegi Rodzinne skupiające setki uczestników. Są to niewątpliwe już nie tylko ogólnopolskie biegi, ale nawet ogólnoświatowe, bowiem regularnie gościmy uczestników z zagranicy. W tym roku najdłuższą drogę pokonał Włoch. I za to otrzymał oczywiście nagrodę. Reprezentacja z najodleglejszego miastem w Polsce podochodziła z kolei z Wrocławia. Spotkała mnie też jedna niespodzianka – po 20 latach właśnie na biegach spotkałem znajomych, z którymi mieszkałem w „akademiku”. Pozdrawiam Daniel i całą ekipę!
Uważam, że Biegi Rodzinne to jedno z ciekawszych wydarzeń, które zdecydowanie warto rozwijać. Gratuluję organizatorem i dziękuję za zorganizowanie kolejnej edycji. Stale rosnąca liczba zainteresowanych, świadczy o tym, że impreza zmierza w dobrym kierunku. Gratuluję! 🙂


Las Miejski jest idealnym miejscem na tego typu wydarzenia.


Prowadzący – Wojciech Chodakowski. W tle wojska eFP Battle Group Poland (USA, Wielka Brytania, Rumunia, Chorwacja oraz 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana)


Wylosowana główna nagroda – jak co roku telewizor.


Pokazy MMA.


Krótki i bardzo ciekawy wykład na temat flagi Polski wygłosił Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – gen. bryg. dr J. Gromadziński.

A jak już jesteśmy przy Brygadzie… W klub 15 GBZ staje się powoli ważnym ośrodkiem kultury. Bardzo mi się to podoba. Wyremontowano otoczenie, trwa organizowanie bardzo ciekawej ekspozycji dotyczącej historii giżyckiego garnizonu, działa już izba pamięci i sala „Sybiraków”. Dużą pracę wykonał tutaj dr R. Kempa. Całość wygląda już bardzo ciekawie. Gratuluję, Panie Generale! Do tego Brygada jest w posiadaniu całkiem sporej sceny modułowej. W środę w ramach dobrej współpracy nagłośnienie zapewniło Giżyckie Centrum Kultury. My mamy scenę mobilną, Brygada ma modułową… Warto połączyć potencjały. A wspólne organizowanie wydarzeń przy klubie 15 GBZ uważam za świetny pomysł!

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez niepodległości i w ramach tych obchodów w w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej odbywają się spotkania z literaturą polską pod hasłem „Wieczory dla Niepodległej”. Na spotkaniach czytane są wybrane utwory bądź ich fragmentów odnoszące się do okresów historii polski i polskiej literatury. To dobra okazja by zgłębiać polską historię oraz podkreślać istotę patriotyzmu. W ostatnią środę przypadło mi w udziale przeczytanie fragmentów Juliana Ursyna Niemcewicza”Na hersztów targowickich”. Dziękuję za zaproszenie.

Drugi dzień najdłuższej Majówki szybko upłynął pod znakiem sportu, rekreacji rodzinnej, literatury polskiej i flagi Rzeczypospolitej. Całkiem dobre połączenie… Polecam. 🙂