Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Giżycka „Noc Muzeów” z gobelinami Pani K. Szepietowskiej

Wojciech Iwaszkiewicz, 21 maja 2018

Kolekcja miejskich zbiorów wzbogaciła się o kolejne eksponaty. Stało się to dzięki uprzejmości Pani Krystyny Szepietowskiej, która przekazała darowizną na rzecz Miasta swoją kolekcję własnoręcznie wykonanych gobelinów. Dziękuję, Pani Krystyno za ten piękny gest na rzecz Giżycka. Gobeliny Pani K. Szepietowskiej były wystawiane w wielu krajach świata zyskując duże uznanie. Obecnie można je oglądać w koszarowcu nr 1 naszej twierdzy. Jest to wyjątkowa wystawa, ponieważ przedstawia nie tylko wyjątkowe dzieła, ale również talent jednej z giżycczanek. Jeszcze raz dziękuję, Pani Krystyno. Na pewno nie trafią one do czeluści jakiegoś magazynu, a będą prezentowane w wielu miejscach.

Podczas giżyckiej „Nocy Muzeów” niezawodną rolę odegrała Gwardia Twierdzy pod dowództwem radnego dr. Roberta Kempy. Dziękuję za świetne urozmaicenie oferty zwiedzającym.

Można było także przetestować nowy nabytek – czyli karabin maszynowy Maxim. Muszę przyznać, że cichy, to on nie jest! 🙂 Strzały słychać było nawet w budynku koszarowca. Robi wrażenie…

Dla mnie absolutnym hitem twierdzy jest prawdziwa strzelnica prowadzona przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej „Zawisza”, która mieści się w magazynie amunicyjnym za spichlerzami. Można było sprawdzić oko nie tylko na glocku czy M-16, ale także na ASG. Polecam, w każdym razie.

Jeżeli ktoś z Państwa nie zdążył na „Noc Muzeów”, to w najbliższą sobotę (26 maja) z okazji Dni Giżycka zapraszam na Dzień Otwarty Twierdzy Boyen, w trakcie którego będzie można bezpłatnie zwiedzić nasz zabytek z przewodnikiem (wyjścia o każdej pełnej godzinie od 9.00 do 17.00), odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, będą dioramy historyczne Gwardii Twierdzy Boyen, rodzinne konkursy wiedzy o Twierdzy. O 12.00 planowany jest pokaz musztry paradnej w wykonaniu Gwardii Twierdzy Boyen – przy Laboratorium Prochowym i strzelanie ze Stowarzyszeniem „Zawisza”. Zapraszam od 9.00 do 17.00.