Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Nowe place zabaw

Wojciech Iwaszkiewicz, 9 czerwca 2018

Bardzo często otrzymuję od Państwa zapytania o nowe place zabaw. Wiele lokalizacji, które Państwo podajecie, jednak nie należy do miasta. Bardzo duże obszary są w posiadaniu spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot, które powstały w budynkach deweloperów. Nabywając mieszkanie, warto dopytać o plac zabaw, ponieważ powinien on być traktowany jak normalny i obowiązkowy element zagospodarowania przestrzeni. Dlatego obecnie pracujemy nad kilkoma miejscami, w których powstaną nowe place zabaw. Część z nich jeszcze w tym roku.

  • Wilanów– trwają prace budowlane
  • ul. Suwalska – trwa postępowanie
  • Osiedle Moniuszki / Al. Wojska Polskiego – rozbudowa (GBO) – trwa postępowanie
  • Przedszkole Miejskie Nr 1 – nowy plac wraz z ogrodzeniem (Interreg POL/LIT wraz z Gminą Ełk, Vareną i Trokami) – w trakcie przygotowywanie dokumentacji
  • Przedszkole Miejskie Nr 4 – nowy plac wraz z ogrodzeniem (Interreg POL/LIT wraz z Gminą Ełk, Vareną i Trokami) – w trakcie przygotowywanie dokumentacji
  • ul. Daszyńskiego – udostępniony zostanie przez właścicielkę nowo powstałego przedszkola
  • duży plac zabaw na plaży miejskiej – po uchwaleniu MPZP / plan miejscowy w trakcie procedowania
  • duży plac zabaw przy SP Nr 4 – poszukiwanie partnera litewskiego do wspólnego projektu
  • przy kinie „Fala” – w zależności od postępowania przetargowego na budynek kina wraz z otoczeniem

Planując budowę dużego placu zabaw, szacujemy koszt na około 1 000 000 zł, dlatego szukamy rożnych źródeł dofinansowania. Jedne są bardziej atrakcyjne, inne mniej. Koszt budowy placów zabaw przy przedszkolach, które zamierzamy wybudować w partnerstwie z Gminą Ełk i litewskimi miastami: z Trokami i Vareną to kwota rzędu 500 000 – 600 000 zł (szacunkowa wartość części projektu realizowanego przez Giżycko to 300 000 EUR tj. około 1,3 mln zł, a dofinansowanie projektu wyniesie do 85%).

Są też oczywiście możliwości krajowe, jednak dużo mniej atrakcyjne nie tylko pod względem finansowym, ale i formalnym (np. dłuższy okres trwałości projektu). Dla przykładu w programie OSA, w którym oferowano 2 warianty tzw. Otwartych Stref Aktywności (siłownia i strefa relaksu lub siłownia plenerowa, strefa relaksu, sprawnościowy plac zabaw, ogrodzenie terenu wraz z zagospodarowaniem zieleni) można było wybudować małe obiekty za… 50 000 zł lub 100 000 zł z dofinansowaniem maksymalnie 50% wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 25 000 zł; lub do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 35 000 zł w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach.

Po przeanalizowaniu naszych potrzeb i możliwości w innych programach nie składaliśmy wniosków do programu OSA, ponieważ taką nawet niewielką realizacją zmniejszylibyśmy możliwości budowy większych placów zabaw na 7 lat, a maksymalnie moglibyśmy otrzymać zaledwie 35 000 zł. Sądzę, że lepiej jednak pozyskać dużo większe kwoty – rzędu setek tysięcy zł, a nowe palce nie powinny być w skali mikro lecz nieco bardziej ambitne.