Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.
burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz
Kończy się kadencja samorządu, czas zatem na kolejne podsumowania… Będzie to o tyle łatwiejsze, bo przez ostatnie 4 lata moje, a w zasadzie – nasze deklaracje były publicznie dostępne, a status ich wykonania na bieżąco uzupełniany. Warto jeszcze raz podkreślić, że nasz Komitet Wyborczy – KWW Giżyckie Porozumienie Obywatelskie, który reprezentowałem, miał i ma jeden, spójny program dotyczący zarówno samorządu miejskiego jak i powiatowego. I choć Miasto i powiat postrzegaliśmy i postrzegamy jako jeden spójny organizm, a nasze cele jako strategię długofalową, nieograniczaną 4-letnimi rytmami kadencji, spotykałem się czasem (chyba z celowym) wprowadzeniem zamieszania poprzez mieszanie deklaracji „powiatowych” z „miejskimi”. Ale o tym nieco później…
Deklaracje wyborcze złożone w 2014 roku w związku z wyborami do samorządu miejskiego i powiatowego, pomimo nieuzyskania wystarczającego poparcia w wyborach do Rady Powiatu, uważam za aktualne, ale tylko w stopniu umożliwiającym ich realizację z poziomu Miasta, ponieważ w Radzie Powiatu mieliśmy zbyt małą siłę głosów. Dla zobrazowania wykonania oznaczyłem poszczególne deklaracje symbolami.
symbol oznacza „zadanie wykonane” lub w przypadku działań długofalowych i długoterminowych „znacznie zaawansowany status procesu”. Ikona ta oznacza również, że obecny status wykonania uznaję za wystarczająco zaawansowany, aby przyjąć, że deklaracja została wypełniona,
symbol oznacza status „zadanie w trakcie wykonania”. Należy przez to rozumieć różne stadia zaawansowania, w stadium co najmniej rozpoczęcia procesu.
A zatem przypomnijmy, deklarację po deklaracji… Dzisiaj trzecia grupa. SAMORZĄD OBYWATELSKI – w tej grupie wszystkie deklaracje zostały wykonane. A nawet więcej… 🙂
Po trzecie
SAMORZĄD OBYWATELSKI
wprowadzimy do statutu miasta zapisy umożliwiające grupie mieszkańców składanie projektów uchwał
Komisja doraźnej Rady w 2015 roku opracowała założenia do nowego Statutu, a Rada Miejska przyjęła nową wersję Statutu Miasta w sierpniu 2015 r. umożliwiającą mieszkańcom składanie projektów uchwał.
W styczniu 2016 roku uruchomiony został portal „Moje@Gizycko”, który posiada moduły platformy dialogu i konsultacji społecznych.uruchomimy prawdziwą internetową platformę dialogu społecznego i konsultacji społecznych
będziemy regularnie organizować konsultacje społeczne
Pierwsze konsultacje odbyły się już w grudniu 2014 roku (dotyczyły koncepcji przebudowy drogi wewnętrznej Daszyńskiego – Smętka. Kolejne przeprowadzane były w ważnych kwestiach dla giżycczan jak np. ws. uchwały dotyczącej dotacji dla przedszkoli niepublicznych, ws. lokalnego transportu zbiorowego, ws. organizacji ruchu na ul. Kasztelańskiej / Hetmańskiej, ws. zagospodarowania plaży miejskiej, ws. reformy oświaty, ws. zagospodarowania skweru na ul. Kajki czy ws. pomocy Powiatowi Giżyckiemu przy prowadzeniu szpitala. Konsultacji było o wiele więcej, wiele spotkań ze środowiskami biznesu, sportu czy oświaty.
stworzymy budżet obywatelski w 100% obywatelski (co najmniej 500 000 zł)
Deklaracja wypełniona. Nabór członków do zespołu odbył się wg nowych zasad, a kwota została zwiększona do obiecanej 500 000 zł.
wszystkie nabory do pracy będą odbywać się w drodze otwartego i konkurencyjnego konkursu, gdzie decydować będą wyłącznie kompetencje
Dodatkowe działania:
Ciekawostką jest, że w dużej części deklaracjami z 2014 roku, ale też wykonanymi działaniami niejako wyprzedziliśmy epokę. Nowe regulacje prawne zakładają wprowadzenie obligatoryjne budżetu obywatelskiego, rejestru umów, transmisji LIVE czy inicjatywę obywatelską dotyczącą wnoszenia projektów uchwał. U nas funkcjonuje to od dawna i zmiana ustawy nie była dla nas konieczna…