Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Akt notarialny podpisany. To będzie największy hotel w Giżycku!

Wojciech Iwaszkiewicz, 9 stycznia 2019

fot. koncepcja architektoniczna, Doryb, Piotr Basiewicz

Były dyskusje, wymyślanie argumentów, a nawet zarzuty „kontraturystyczne”… Tymczasem wiele wskazuje na to, że jedna z największych inwestycji w historii współczesnego Giżycka i prawdopodobnie przewyższająca wartością roczny budżet miasta (!), będzie inwestycją… turystyczną. Za nami bardzo długi i trudny w swojej specyfice przetarg na wieczyste użytkowanie terenu nad kanałem pod cele usług turystycznych. Przetarg zakończył się wynikiem pozytywnym i zgodnie z umową w ciągu najbliższych 6 lat na tym terenie powinien powstać ogromny (7 kondygnacji nadziemnych, powierzchnia zabudowy ponad 6 700 m2, pow. całkowita budynku ponad 42 000 m2), jak na dzisiejszy stan, obiekt hotelowy, w którym znajdzie się:

  • ponad 400 pokoi
  • restauracja
  • kompleks sal konferencyjnych
  • kompleks SPA
  • basen
  • dwupoziomowy parking
  • tarasy widokowe


fot. koncepcja architektoniczna, Doryb, Piotr Basiewicz

Zgodnie z warunkami, inwestor jest zobowiązany do zachowania drzewostanu od strony ul. Moniuszki. Teren został oddany w użytkowanie wieczyste na 99 lat za kwotę niemal 8 000 000 zł. Pierwsza rata (ponad 2 000 000 zł) już wpłynęła na konto miasta, a pozostała należność będzie opłacana w ratach po prawie 200 000 zł rocznie.

Teraz należy życzyć powodzenia inwestorowi (firmie Doryb, Piotr Basiewicz z Ełku), aby udało się zrealizować to zamierzenie. Na rozpoczęcie prac inwestor ma 3 lata, na zakończenie stanu surowego – kolejne trzy. Instytucja użytkowania wieczystego pozwala miastu zachować kontrolę nad formą inwestycji, a w przypadku niezrealizowania – rozwiązania umowy i powrotu nieruchomości do miasta. To jednak scenariusz teoretyczny, bo jak dotychczas inwestor wykazał się pełną wiarygodnością.

To już drugi przetarg, gdzie zastosowaliśmy zamiast sprzedaży – użytkowanie wieczyste. I drugi zakończony sukcesem. W pierwszym przypadku w dzielnicy przemysłowo – składowej powstają już hale i lądowisko dla śmigłowca. Te dwa przykłady pokazują, że wciąż jest zainteresowanie formułą WU, a przykład inwestycji w dzielnicy przemysłowo – składowej potwierdza skuteczność realizacji zamierzenia. Życzę nowemu inwestorowi, aby również udało Mu się wybudować i uruchomić ten obiekt hotelowy. Z pewnością zapełni lukę w ofercie konferencyjnej przede wszystkim poza ścisłym sezonem turystycznym, a wraz z nowo budowaną kładką nada tej części Giżycka nowego, nowoczesnego wyglądu.