Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Ciężkie tornistry. Sanepid potwierdził nasze spostrzeżenia

Wojciech Iwaszkiewicz, 27 stycznia 2019

Każdy, kto miał kiedykolwiek w ręku tornister współczesnego ucznia z pewnością zdziwił się, jak taki ciężar można codziennie dźwigać. Temat istnieje od wielu lat i zdaje się najczęściej wskazywaną receptą na ciężki plecak jest zakup szafek. Nic bardziej mylnego. Takie wnioski wypłynęły z naszej „giżyckiej” analizy, a potwierdził je ostatnio sporządzony raport olsztyńskiego sanepidu.

Badanie sanepidu potwierdziło, że w każdej ze szkół zapewniano uczniom pozostawienie podręczników, jednak tak się nie dzieje ze względu na liczbę zadań domowych i tym samym potrzebę zabierania podręczników do domu. Nasze spostrzeżenia były identyczne i stwierdziliśmy, że priorytetem powinno być umożliwianie nauczycielom prezentowanie niektórych treści w formie zdygitalizowanej, aby nie było konieczności noszenia podręcznika do szkoły, a jedynie korzystanie z niego w domu.

Sprawa jest poważna, bo autorzy badania nie odnotowali ani jednej podstawówki, w której wszyscy uczniowie mieliby prawidłową wagę tornistrów. Nasze obserwacje są zbieżne, dlatego już w zeszłym roku zwróciłem się do dyrektorów szkół, a tym samym do rad pedagogicznych, aby nie zadawać prac domowych na weekendy. Poprosiłem też, aby przeanalizować, jakie zbędne rzeczy noszą uczniowie w tornistrach oraz zapoczątkować proces odejścia od korzystania w szkołach z wersji papierowych podręczników i przejścia na wersje elektroniczne. Nie odchodzimy również od wyposażania szkół w szafki, o ile pozwolą na to warunki lokalowe w szkołach (względy ppoż. i bhp). Szafka szkolna może służyć do przechowywania butów, łyżew, kasku czy stroju na WF, ale nie rozwiąże problemu ciężkiego tornistra, jeżeli nie zmieni się system pracy z podręcznikiem w domu. Warto też podkreślić, że zakup szafek to dość poważny wydatek i być może w takiej sytuacji nie pierwszej potrzeby. Może pilniejsze powinny być ergonomiczne meble, nowoczesne wyposażenie pracowni, rolety, komputery i rzutniki…

Przeczytaj o raporcie w Portalu Samorządowym (styczeń 2019 r.)