Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Zapraszam na spotkania w sprawie budowy mieszkań i przyszłości kina „Fala”

Wojciech Iwaszkiewicz, 31 marca 2019

W najbliższych tygodniach zaplanowaliśmy kilka ważnych spotkań, na które serdecznie zapraszam, bo dotyczyć będą spraw niezwykle istotnych, i tematów którymi Państwo interesujecie się. Podstawowa sprawa to MIESZKANIA.

W tej ważnej tematyce zaplanowaliśmy dwa otwarte spotkania informacyjne dotyczące projektu budowy mieszkań w Giżycku, przy ul. Warszawskiej w ramach programu Mieszkanie Plus. Przedstawimy Państwu aktualne stadium prac nad realizacją projektu oraz podstawowe założenia związane z lokalizacją budynków, warunkami najmu mieszkań, przewidywaną stawką czynszu i opłat związanych z dojściem przez najemców do własności lokalu mieszkalnego. Będzie istniała również możliwość pobrania, wypełnienia i złożenia ankiety (wniosku) dla osób zainteresowanych najmem lokali mieszkalnych, które mają powstać w ramach projektu, choć już wpłynęło ponad 100, a czekamy także na odpowiedź osób, które złożyły ankiety w ramach poprzedniej (zmienionej przez rząd) formuły.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 3 kwietnia 2019 r. (środa) o 16:00, a kolejne 11 kwietnia 2019 r. (czwartek) również o 16:00. Na oba spotkania zapraszam do sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. Przypominam także, że wciąż można składać wnioski (ankiety) dostępne w BIP w specjalnym dziale „MIESZKANIE PLUS – dokumenty”.

A wcześniej, bo już 2 kwietnia (wtorek) o 15:00 również w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się spotkanie w ramach konsultacji społecznych dotyczących terenu wokół i samego kina „Fala”. Konsultacje społeczne zakończyły się kilka dni temu, ale mieszkańcy, którzy z nich nie skorzystali, będą mieli możliwość przedstawienia swoich oczekiwań właśnie na tym spotkaniu.

Ponieważ toczy się wiele dyskusji o budynku kina, warto jeszcze raz przypomnieć, że już 15 lat temu, gdy chyba jeszcze odbywały się seanse, stan budynku, delikatnie mówiąc, nie był ciekawy. W dokumentach z tego czasu możemy znaleźć wiele uwag o zawilgoceniu tynków, przeciekach z dachu, złym stanie technicznym elewacji i obróbek blacharskich. Wskazywano na konieczność kapitalnego remontu stolarki i wielu innych elementów. W 2005 roku Straż Pożarna zakwestionowała w zasadzie całe wyposażenie sali kinowej: pokrycia i sposób ustawienia foteli, okładziny ścian i sufitów, kotary, oświetlenie awaryjne, alternatywne zasilanie itp., a kilka lat później (2009 r.) również Sanepid stwierdził szereg nieprawidłowości sanitarno – technicznych. Aby użytkować budynek, trzeba było ponieść bardzo duże wydatki. Ostatecznie Straż Pożarna uwzględniając wszystkie okoliczności określiła maksymalną liczbę osób, która mogłaby korzystać z budynku na… nie więcej niż 50. To chyba nikogo nie zadowalało i budynek ciągle stał pusty, a jego stan, raczej się nie poprawiał. W tym tygodniu wykonana została naprawa pozimowych szkód, lecz trzeba mieć świadomość, że pomimo ogrzewania go zimą i doraźnych napraw, stan budynku nie będzie się poprawiał, bo już w chwili zakupu przez miasto wiele lat temu, był w fatalnym stanie.

Moim zdaniem teren, na którym obecnie znajduje się budynek kina „Fala” jest bardzo istotny i zależy mi, żeby wreszcie w to miejsce „wróciło życie”. Jako, że w ostatnich kilku latach kilkukrotnie tym budynkiem wyrażali zainteresowanie przedsiębiorcy, w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć na to zainteresowanie. Zapisy MPZP i warunków przetargowych skutecznie zminimalizują powstanie w tym miejscu obiektu o funkcji niepożądanej. A jakie funkcje są pożądane – mogliście Państwo wyrazić w ramach konsultacji społecznych i odnieść się do tego na wtorkowym spotkaniu. Drugim wariantem jest oczywiście samodzielne zagospodarowanie terenu przez miasto, trzeba jednak pamiętać, że już wg poziomu cen sprzed 9 lat (!) szacowane koszty remontu sięgały 12 000 000 zł. Na dziś trzeba by było je szacować na około 20 000 000 zł. Na taki wydatek musimy się przygotować, a to potrwałoby co najmniej kilka lat.

Jedno jest pewne – czasu nie ma zbyt wiele, nadeszła pora na kino „Fala”.