Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Ponadludzki wysiłek. 78,7 km to nowy rekord Polski! Szacunek…

Wojciech Iwaszkiewicz, 19 lipca 2019

Wiele osób śledziło tę próbę na żywo, bardzo dużo kibicowało na szlaku. Dzisiaj odwiedził mnie Krzysztof Gajewski czyli pływak, który podjął wyzwanie pobicia rekordu świata czyli pokonania dystansu 170 km wpław „bez piany”. W poniedziałek około północy Pan Krzysztof pokonywał nasz kanał i mimo dość późnej pory na nabrzeżu kanału Łuczańskiego było sporo kibiców i obserwatorów. Próba zakończyła się we wtorek po ponad 32 (słownie: trzydziestu dwóch!) godzinach w wodzie. Bez przerwy! W tym czasie w ekipie zabezpieczającej zmieniali się sternicy i załoganci, a Pan Krzysztof płynął…
Wyzwanie było nie lada, bo pogoda była wymagająca, a zasady były jednoznaczne: zabronione jest korzystanie z pomocy i, aby wynik był zaliczony, trzeba wyjść na brzeg o własnych siłach. Po 78 km zapadła decyzja o zakończeniu próby ze względu na bezpieczeństwo, wcześniej tę decyzję podjęto w przyapdku drugiego śmiałka – Michała Jeki. Tym samym wynik 78,7 km stał się nowym rekordem Polski w pływaniu długodystansowym bez piany i zostanie zweryfikowany przez Międzynarodową Organizację MSF – Marathon Swimmers Federation. Podczas dzisiejszej – bardzo miłej rozmowy dowiedziałem się, że będzie kolejna próba! Życzę powodzenia i trzymam kciuki, Panie Krzysztofie!

W przygotowaniach do próby pobicia rekordu pomagało wielu ludzi i instytucji. Od Węgorzewa po Mikołajki. W Giżycku koordynował to Cezary Piórkowski. Bardzo Wam wszystkim dziękuję, a specjalne podziękowania mój Zastępca otrzymał od samego Krzysztofa Gajewskiego. Szacunek i z niecierpliwością oczekujemy na kolną próbę. Na nas możecie liczyć!

Dziękuję również za wyjątkową pamiątkę. Zdjęcie jest świetne.