Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

„Tajemnica” pewnego elementu

Wojciech Iwaszkiewicz, 13 września 2019

Wszyscy czekamy z niecierpliwością, kiedy będzie można już przejść nową kładką i zapewne z tego powodu wielu z Państwa często zagląda w te okolice. Być może również z tego powodu każdy nowo pojawiający się element może intrygować… Aby zapobiec wszelkim domysłom i rozwiać ewentualne wątpliwości, informuję, że nowo wykonywany element nie jest podporą konstrukcyjną, a „tłumikiem” drgań schodów, który został doprojektowany po zakończeniu montażu schodów wraz z kompletnymi balustradami i poddania ich próbie „antywandalowej”.

Po otrzymaniu wyników prób wytrzymałości schodów, które – mimo prawidłowych obliczeń projektowych (co było weryfikowane), w praktycznym teście wykazały ryzyko zbyt dużych amplitud, więc aby wzmocnić bezpieczeństwo i komfort osób korzystających ze schodów (gdy np. byłoby tych osób dużo i poruszałyby się biegiem) oraz aby zapobiec np. pękaniu szklanych wypełnień balustrad, w sytuacji gdyby próbowano doprowadzić schody do nadmiernych drgań, projektant postanowił dodać tego typu zabezpieczenie wytłumiające. Po otrzymaniu kilka dni temu szczegółowego projektu, Wykonawca przystąpił do montażu. Nie jest to jednak element utrzymujący konstrukcję, a do użytkowania na razie te schody nie były zgłaszane.

Dodatkowo, gdyby wciąż istniały wątpliwości dotyczące znaczenia stwierdzonych rys na filarze, przedstawiam stanowisko projektanta. Myślę, że rozwiewa to wszelkie wątpliwości w tym zakresie i proszę o wstrzemięźliwość w ocenach i cierpliwość w odniesieniu do terminu. Trwa postępowanie i dajmy ludziom spokojnie pracować. Dokumenty sprawdzane są bardzo dokładnie, co świadczyć może o profesjonalnym podejściu do obowiązków. I bardzo dobrze. Mamy do czynienia z obiektem mostowym, po którym będą chodzić setki dzieci i ja również chciałbym mieć co najmniej 100% pewności, że jest bezpieczny.