Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Wyjątkowa sala Państwowej Szkoły Muzycznej

Wojciech Iwaszkiewicz, 27 września 2019

To prawdopodobnie jedyny taki obiekt szkolny między Olsztynem a Białymstokiem. Sala o wyjątkowym wystroju wnętrza, z wysokiej klasy instrumentami i doskonałej akustyce. W budowę obiektu było zaangażowany cały zespół ludzi, ale niekwestionowanym dyrygentem tej wyjątkowej orkiestry grającej 6 lat jest oczywiście Pani Dyrektor Alina Skupińska. Muszę przyznać, że Pani Dyrektor żyła tą sprawą, a swoim entuzjazmem potrafiła mobilizować wszystkich wokół. Przyszło nam nawet wspólnie rozwiązywać kilka problemów, kilku udało się uniknąć… Najważniejsze, że wczoraj Szkoła otworzyła nowy rozdział w swojej historii. Budowa tej sali to przełom nie tylko dla społeczności placówki, ale także dla nas – giżycczan, bo jak słusznie zauważyła wczoraj Pani Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Lidia Skrzyniarz – dzięki temu, że mamy już taką salę i najwyższej klasy instrumenty, teraz będzie można organizować wydarzenia muzyczne na najwyższym poziomie. Mamy wiele wspólnych planów, a najbliższy już za tydzień – 4 października. W doskonałych warunkach utwory Chopina zagra światowej klasy pianista – Szymon Nehring. Bezpłatne wejściówki będą do odbioru od poniedziałku w Giżyckim Centrum Kultury i w sekretariacie Szkoły Muzycznej. Pamiętajmy – liczba wejściówek ograniczona.

Wczoraj ze sceny padło wiele życzeń i gratulacji. Wszystkie były zasłużone. Warto jednak zatrzymać się nad jedną wypowiedzią, która brzmiała mniej – więcej tak: „Dzisiaj otwieramy wspaniałą salę koncertową, ale jestem przekonany, że za jakiś całkiem niedługi czas, okaże się ona zbyt mała”. To wydaje się być sprawdzoną regułą. Dlatego budowę tej sali, należy traktować jako przełom mogący rozpocząć pewien proces. Nowa sala mieści 160 osób – to nieco mniej niż w GCK, ale na dziś jest to wielkość raczej wystarczająca. Budowa sali koncertowej otrzymała dofinansowanie ze środków UE przy wkładzie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeszcze raz gratuluję efektu i życzę wszystkiego co najlepsze całej społeczności szkoły, a Państwa zapraszam na pierwsze wspólne przedsięwzięcie już w następny piątek. Warto przyjść, by osobiście poznać nową jakość w naszym mieście przy dźwiękach muzyki Chopina granej przez wybitnego pianistę.