Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Awans Giżycka na 2. miejsce w Polsce!

Wojciech Iwaszkiewicz, 15 października 2019

grafika: curulis.pl

Dzisiaj otrzymałem wiadomość, która intrygowała już samym nagłówkiem, w treści którego było słowa „Gratulacje dla Gminy Miejskiej Giżycko”. Nadawcą wiadomości była Firma Curulis – Doradztwo Samorządowe, którą możecie Państwo kojarzyć już z rankingiem z ubiegłego roku, gdzie wówczas Giżycko zajęło 4. miejsce w Polsce wśród miast powiatowych. Tym razem, informacja jest jeszcze lepsza! 🙂 A brzmiała tak:


Z radością informujemy, że Gmina Miejska Giżycko zajęła 2. miejsce wśród miast powiatowych w ramach drugiej edycji >>Rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne<< opracowanym przez zespół doradczy Curulis – Doradztwo Samorządowe.
Ranking miał na celu zbadanie poziomu wydatków, jakie ponosi przeciętna 4-osobowa rodzina z zakresu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, odbioru odpadów, stawek podatku od nieruchomości, komunikacji publicznej i stref płatnego parkowania.
Uzyskane miejsce w rankingu świadczy o tym, że Gmina miejska Giżycko posiada jedne z najniższych cen usług komunalnych wśród miast powiatowych w Polsce.
Pełen ranking wraz z ikonografikami do pobrania dostępny jest pod adresem: https://www.curulis.pl/raport/wydatki-mieszkancow-na-uslugi-komunalne-2019
Serdecznie Panu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w realizacji swoich celów!

Z wyrazami szacunku
MATEUSZ DEC

Jak piszą autorzy opracowania: niniejszy ranking powstał poprzez oszacowanie rocznych kosztów, jakie obciążają przeciętną polską rodzinę z zakresu usług komunalnych w pięciu obszarach: zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, odbioru odpadów, komunikacji publicznej oraz stref płatnego parkowania. Obliczenie wydatków przeciętnej rodziny spowodowało konieczność skonstruowania modelu, który uwzględnia średnie zużycie wody i ścieków przez rodzinę, powierzchnię mieszkania, czy częstotliwość korzystania z komunikacji miejskiej i wjazdów samochodem do centrum miasta.

W 2019 roku wzrost cen dotknął głównie opłaty za odbiór odpadów oraz dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Możemy się spodziewać, że to dopiero początek prawdziwych wzrostów. Wyższe płace minimalne, droższa energia i niekorzystne ruchy na „rynku śmieciowym” prawdopodobnie przyspieszą wzrost kosztów usług komunalnych w 2020 i latach kolejnych.

Cieszę się, że Giżycko jest miastem przyjaznym pod względem opłat komunalnych. Będziemy się starali utrzymać wysokie lokaty, bo jest to jeden ze wskaźników jakości życia. Niektóre podwyżki wydają się być jednak nieuniknione, ponieważ wielu kosztów nie da się dłużej utrzymać w ryzach, a także pracujemy nad systemem opłat za parkowanie. Myślę jednak, że podobne warunki będą dotyczyły większości miast i przyszłoroczny ranking będzie dla nas wyglądał podobnie.

Zobacz pełny ranking: www.curulis.pl/pliki/wiedza/20191008_raport_wydatki.pdf


Źródło: www.curulis.pl/raport/wydatki-mieszkancow-na-uslugi-komunalne-2019