Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

W sylwestra zapraszam na Pasaż. Nie zabierajcie ze sobą fajerwerków!

Wojciech Iwaszkiewicz, 29 grudnia 2019

Od kilku lat wspólnie witamy Nowy Rok (i żegnamy stary rok) na Pasażu Portowym. Z roku na rok jest nas coraz więcej, więc wydaje mi się, że formuła miejskiego sylwestra przyjęła się. Wiele osób wykorzystuję tę symboliczną godzinę, aby zrobić przerwę tego wyjątkowego wieczoru by w dużo większym gronie odliczyć ostatnie sekundy roku. W najbliższy wtorek również przygotowaliśmy dla Państwa sylwestrowy akcent – od 23:30 na scenie wystąpi giżycki zespół Relaks 74, który zagra znane przeboje. W przerwie koncertu – czyli o północy przewidzieliśmy także bezpieczny pokaz fajerwerków.

Pamiętajmy!

  • Przyjdź na profesjonalny pokaz fajerwerków na Pasażu Portowym 31 grudnia z gwarancją bezpieczeństwa i przestrzegania dopuszczalnych norm hałasu.
  • Nie zabieraj ze sobą materiałów pirotechnicznych, nie strzelaj, to niebezpieczne! Dla zwierząt takie niekontrolowane strzały, to ogromny stres i ból. Cierpią również ludzie, przede wszystkim małe dzieci, osoby chore i seniorzy.
  • Używanie środków pirotechnicznych samowolnie bardzo często powoduje poważne urazy, poparzenia i inne uszkodzenia ciała, co w efekcie może prowadzić do znacznej utraty zdrowia, a nawet życia.
  • Petardy odpalane w niewłaściwy sposób i w nieodpowiednich miejscach mogą wywołać pożar!

Rada Miejska rok temu zwróciła się także ze specjalnym apelem w tej sprawie.

W tym roku odbyły się także konsultacje społeczne, które trwały kilka miesięcy i były adresowane do osób posiadających Giżycką Kartę Mieszkańca. Choć nie wzbudziły wyjątkowo dużego zainteresowania, to ich reprezentatywność jest większa niż sondy internetowe, w których opinie mogą wyrażać osoby, których temat nie dotyczy. W każdym razie wynik konsultacji przemawia na korzyść pokazów fajerwerkowych i w tym roku takowe u nas się obędą. Z rozmowy z osobą, która jest przeciwna fajerwerkom wiem, że wpłynie także wniosek o kolejne konsultacje społeczne w tym temacie.

Rozmawiając z osobami, które są przeciwnikami pirotechniki, zgodnie stwierdziliśmy, że podstawowym problemem nie jest miejski – zorganizowany, bezpieczny i o stałej godzinie krótki pokaz fajerwerkowy, lecz powszechny dostęp do głośnych materiałów pirotechnicznych i używanie ich przez cały dzień. Często w nieodpowiedzialny sposób. Rzeczywiście, czas to zjawisko ograniczać, bo stało się uciążliwe i nieakceptowalne. Dlatego przede wszystkim odchodzimy od udostępniania miejsc do okazjonalnej sprzedaży materiałów pirotechnicznych. W każdej możliwej sytuacji będą także reagowały Straż Miejska i policja. Proszę zatem o rozsądek i niekupowanie fajerwerków; zwłaszcza tych, które są głośne (są już w sprzedaży fajerwerki bezhukowe). Zapraszam również na profesjonalny pokaz o północy na Pasażu. Nie przynośmy własnych – wystarczą te „miejskie”, i bawmy się bezpiecznie!