Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Umowa podpisana. Zaczynamy realizację Mazurskiej Pętli Rowerowej

Wojciech Iwaszkiewicz, 30 grudnia 2019

Mazurska Pętla Rowerowa to – jak sama nazwa wskazuje – zamknięta w formie pętli ponad 300 – kilometrowa trasa rowerowa przebiegająca wokół Wielkich Jezior Mazurskich, łącząca się z Green Velo na północy. Na jej przebiegu powstać mają również jednolite pod względem architektonicznym obiekty w formie punktów widokowych i wiat służących jako miejsca obsługi rowerzystów (MOR). Przewidziano 2 wersje „MORów” – wersje podstawowe i bardziej rozbudowane, ale też dużo droższe i wymagające infrastruktury tj. wyposażone w sanitariaty. Szacowana wartość całego projektu MPR to ok. 55 mln zł przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej w wysokości ok. 47 mln zł. Mazurska Pętla Rowerowa jest realizowana w trybie pozakonkursowym przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 i miło mi poinformować, że Giżycko jako pierwsze rozpoczyna jej realizację poprzez budowę punktu widokowego na Wzgórzu Św. Brunona i „MORu” (w formie podstawowej) w okolicach twierdzy i skrzyżowania DK59 z DW 592 (skrzyżowanie na Kętrzyn / Olsztyn).

Mimo podjęcia wielu prób rozpoczęcia budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej, do tej pory nie udawało się wyłonić wykonawcy z powodu zbyt wysokiej oferty, albo… braku ofert lub rezygnacji samego Wykonawcy przed podpisaniem umowy… W obecnym postępowaniu na budowę obiektów na terenie Giżycka, wpłynłey 2 oferty i wybrana została oferta z niższą kwotą (MOR 232 470 zł, punkt widokowy 344 400 zł). Wykonawcą będzie firma z Ramsowa k. Barczewa.

Zależy mi również, aby w przyszłym roku wykonać nasz odcinek MPR – wzdłuż ul. Nowowiejskiej i Kościuszki oraz Olsztyńską i przy ul. Moniuszki. Przypomnę, że mają też powstać ścieżki wokół twierdzy. Sporo nowych rzeczy dla rowerzystów.

Na całej długości MPR powstaną również jednakowe wiaty (wariant z sanitariatami lub wariant podstawowy) i punkty widokowe.