Przykro nam, ale strona wymaga włączonej obsługi JavaScript.

burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Czas pozytywnych zmian!

Koronawirus. Informacje po konferencji z Wojewodą

Wojciech Iwaszkiewicz, 14 marca 2020

Rozpoczęła się nasza narodowa kwarantanna. Aby zminimalizować ryzyka przenoszenia wirusa, wszyscy musimy ograniczać kontakty, i żeby poprzecinać ewentualne drogi rozprzestrzeniania się choroby. Wszystkie działania wprowadzane przez rząd są słuszne i należy się do nich bezwzględnie stosować.
Dzisiaj odbyła się specjalna videokonferencja z Wojewodą, w której uczestniczyli szefowie wojewódzcy policji, straży pożarnej, służby więziennej, NFZ, inspekcji sanitarnej oraz przedstawiciele samorządów województwa wszystkich powiatów. W siedzibie naszej Straży Pożarnej byli także przedstawiciele giżyckiego sanepidu. Poniżej przekazuję najważniejsze informacje z dzisiejszego spotkania:

 • dotychczas w naszym powiecie nie zanotowano żadnego przypadku koronawirusa
 • dotychczas osoby objęte profilaktyczną kwarantanną okazały się zdrowe
 • należy ograniczać pracę urzędów i jednostek podległych, aby maksymalnie zmniejszać koncentrację ludzi
 • okres zawieszenia zajęć w szkołach nie jest czasem ferii, uczniowie mają pracować w domu
 • policja i Straż Miejska będą legitymować i interweniować w przypadku gromadzenia się osób, w tym przede wszystkim młodzieży – w szczególności w okolicach stacji benzynowych
 • zwróćmy (po sąsiedzku) uwagę na osoby starsze, a w szczególności starsze i samotne; zapytajmy o potrzeby (leki, woda, żywność). Podopiecznymi MOPS zajmą się pracownicy opieki społecznej
 • w stosunku do osób bezdomnych otrzymamy jednolite wytyczne
 • nie wierzmy w każdą informację przeczytaną w internecie, sprawdzajmy tylko wiarygodne źródła (rekomenduję np. gov.pl lub mojegizycko.pl)
 • całodobowa infolinia NFZ – 800 190 590
 • w związku ze zmianami w gospodarce odpadami – ew. deklaracje zmieniające prosimy o wysyłanie pocztą lub za pośrednictwem internetu. W biurze obsługi MZMGO nie będzie obsługi, zostanie ustawiona specjalna skrzynka do wrzucania korespondencji. Podobne rozwiązanie będzie stosowane w wielu urzędach
 • przedsiębiorstwo wodociągowe PWiK w Giżycku ogranicza dostęp do siedziby spółki
 • zawieszone zostaje funkcjonowanie komunikacji publicznej

Wszystkie te działania zmierzają do przecięcia dróg ew. przenoszenia wirusa. Najgorszy scenariusz to masowe zachorowanie wielu z nas, bo wówczas np. nie miałby kto odebrać odpadów, naprawić awarii, leczyć chorych czy pilnować bezpieczeństwa. Tego trzeba uniknąć. Obecnie wprowadzane obostrzenia są racjonalne, słuszne i przede wszystkim konieczne. Oczywiście mogą pojawić się pewne niedogodności, może to powodować np. odwoływanie spotkań, imprez czy wydarzeń, ale obecnie mamy stan podwyższonego ryzyka i po prostu nasze życie czasowo musimy przestawić na inne tory.

Konferencje z udziałem Wojewody i służb planowane są cyklicznie. Szczegółowe instrukcje będziemy otrzymywać również pocztą elektroniczną. O nowych ustaleniach będę Państwa informował na bieżąco.